Duża akcja CBŚP w Małopolsce. Funkcjonariusze przejęli broń, maczetę i narkotyki

fot. CBŚP

CBŚP zatrzymało kolejnych podejrzanych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej i przestępstwach narkotykowych. Według ustaleń funkcjonariuszy, grupa działała na terenie Małopolski i województwa śląskiego oraz na terenie Hiszpanii.


W trakcie ostatniej realizacji funkcjonariusze krakowskiego CBŚP przy wsparciu kontrterrorystów z Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Krakowie, zatrzymali 4 mężczyzn w wieku od 30 do 40 lat, których następnie doprowadzili do małopolskiej Prokuratury Krajowej.

– Przedstawione im przez prokuratora zarzuty dotyczyły przestępstw narkotykowych, prania pieniędzy i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej. Podczas akcji funkcjonariusze wykonali także szereg przeszukań przejmując m.in. broń, maczetę i rożne narkotyki, a także gotówkę. Zabezpieczony materiał dowodowy będzie teraz wnikliwie analizowany przez śledczych. Zatrzymani mężczyźni zostali tymczasowo aresztowani na 3 miesiące. Grozi im do 15 lat pozbawienia wolności – informuje zespół prasowy CBŚP.

Dwuletnie śledztwoOkoliczności działania grupy przestępczej są policjanci CBŚP i prokuratora wyjaśniają od dwóch lat. Z ustaleń śledztwa wynika, że członkowie grupy zajmowali się m in. wewnątrz wspólnotowym przemytem dużej ilości narkotyków z Hiszpanii i następnie wprowadzaniem ich do obrotu na terenie Polski.

Wszystko wskazuje na to, że grupa działała w Krakowie, Katowicach, Sosnowcu i innych miejscowościach województw śląskiego i małopolskiego, a także na terenie Hiszpanii.

Jak wynika z materiału dowodowego jeden z podejrzanych dokonał wewnątrzwspólnotowego nabycia 181 kg marihuany o wartości czarnorynkowej ok. 3 mln złotych. Dodatkowo jest podejrzany o podjęcie działań mających na celu ukrycie przestępczego pochodzenia tych pieniędzy.

Działalność tej grupy, jak również rola poszczególnych jej członków, jest cały czas wyjaśniana przez śledczych, którzy ustalają m.in. ile substancji narkotycznych mogło zostać przemyconych i następnie wprowadzonych na rynek w Polsce.

Łącznie w sprawie jest już 16 podejrzanych, w tym jedna osoba jest podejrzana o kierowanie tą grupą przestępczą.

Śledztwo w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej o charakterze narkotykowym prowadzą policjanci z Zarządu w Krakowie Centralnego Biura Śledczego Policji pod nadzorem Małopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Krakowie.