Dwór z aksamitu i pereł. Pokaz mody na Wawelu

Pokaz mody renesansowej już 24 lipca na Wawelu fot. Stanisław Rozpędzik, archiwum Fundacji Nomina Rosae

Ponad 240 metrów tkanin, kilkaset naturalnych pereł i kamieni. Tyle wykorzystano do przygotowania pokazu mody „Dwór z aksamitu i pereł”. Wydarzenie już w najbliższą sobotę na Wawelu.

Wawelskie trendy epoki renesansu w pigułce. 24 lipca na Wawelu odbędzie się pokaz mody renesansowej „Dwór z aksamitu i pereł”. Wstęp na wydarzenie jest wolny.

Mieszkańcy i turyści będą mieli szansę zobaczyć rekonstrukcje renesansowych dworskich kreacji z kręgu dworu Jagiellonów i dworów zagranicznych, które miały wpływ na to, jak wyglądały stroje elit w dawnej Polsce.

Perły, klejnoty, hafty

Na wybiegu zostaną zaprezentowane dwie suknie królowej Bony (w tym jej ubiór ślubny), stroje Zygmunta I i Zygmunta Augusta, suknia Barbary Radziwiłłówny, trzy ubiory z kręgu dworu Medyceuszy, suknie włoskie, suknia niemiecka i suknia polskiej damy wzorowana na niemieckiej modzie.

Autorką projektów ubiorów i koncepcji pokazu jest dr Maria Molenda - historyczka, kostiumolożka i kostiumografka. Rekonstruowane przez nią kostiumy znajdują się w stałych ekspozycjach polskich i słowackich muzeów. Jej zainteresowania badawcze obejmują szczególnie czasy renesansu i średniowiecza, a także XIX i początek XX wieku.

Do przygotowania pokazu wykorzystano ponad 240 metrów tkanin oraz kilkaset naturalnych pereł i kamieni. Ubiory zostały udekorowane motywami z plecionych sznurów, złotych siatek, klejnotów, blaszek i haftów.

Literacko-muzyczna oprawa

Wszystkie stroje zostały przygotowane w pracowni Fundacji Nomina Rosae, a na wybiegu zaprezentują je tancerki Teatru Tańca Terpsychora i aktorki Teatru Nomina Rosae.

– Pokazowi będzie fachowy komentarz, fragmenty ze źródeł odnoszące się do mody, a także fragmenty literackich utworów z XVI wieku oraz muzyka z renesansowych dworów wykonywana na żywo przez Zespół Muzyki Dawnej Floripari – informuje Lidia Brzyska z Zamku Królewskiego na Wawelu.

Pokaz renesansowej mody odbędzie się w sobotę, 24 lipca na Dziedzińcu Arkadowym Zamku Królewskiego na Wawelu. Początek o godzinie 15.00.

 

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto