Dyskoteki i kluby znów otwarte. Luzowanie obostrzeń na wakacje

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Luzowanie obostrzeń na wakacje. Na liście m.in. wznowienie działalności dyskotek i nocnych klubów, zmiany w kościołach, hotelach i restauracjach. Do limitów nie wliczają się osoby zaszczepione.

Rząd ogłosił luzowanie kolejnych obostrzeń od 26 czerwca. Wprowadzone zasady mają obowiązywać do końca wakacji. Limity nie obejmują osób zaszczepionych.

Zachować czujność

– Musimy zachować czujność przez cały czas – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że pandemia nie dobiegła końca i pojawiają się nowe mutacje, np. indyjska. – Przybywa zaszczepionych osób, początkiem czerwca pobiliśmy rekord. W ciągu doby zaszczepiło się 620 tys. osób.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zaznaczył, że w ostatnim czasie ścieżka luzowania obostrzeń nie doprowadziła do zwiększenia liczby zakażeń. Dodał, że czwartek to istotny dzień ze względu na to, że tygodniowa średnia liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców spadła poniżej jednego.

Niedzielski poinformował, że znacząco spada liczba zgonów. – W tej chwili liczba zgonów, jeżeli chodzi o średnią tygodniową, wynosi 53 dziennie i w stosunku do poprzedniego tygodnia to spadek o 40 proc. – powiedział szef resortu zdrowia.

Nowe zasady

Od soboty 26 czerwca w kinach, teatrach, kościołach, hotelach, restauracjach i w wesołych miasteczkach zajętych będzie mogło być 75 proc. miejsc. Działalność będą mogły wznowić dyskoteki i kluby nocne. Obowiązywać będzie reżim sanitarny i limity osób – w jednym lokalu będzie mogło się bawić maksymalnie 150 osób.

Nowy limit uczestników obejmuje również siłownie, kluby fitness, kasyna, biblioteki, targi, konferencje, wystawy czy sale zabaw – będzie to 1 osoba na 10 m².

Na widowni w sportowych obiektach będzie mogło zasiąść 50 proc. widowni.

W imprezach i wydarzeniach na świeżym powietrzu, w lokalu czy wydzielonej strefie gastronomicznej będzie mogło przebywać 150 osób. Taka sama liczba samo dotyczy zgromadzeń.

W środkach transportu możliwe będzie 100-procentowe obłożenie. Pasażerowie mają obowiązek podróży w maseczkach.


comments powered by Disqus