Dziś bez nowych ograniczeń. Premier zapowiedział na piątek kolejną konferencję [Zapis relacji]

fot. Krystian Maj/KPRM

Rozpoczęła się konferencja prasowa premiera Mateusza Morawieckiego, ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczyka oraz dr. n. med. Artura Zaczyńskiego.

Konferencja odbywa się na Stadionie Narodowym, gdzie powstaje szpital tymczasowy.
13:37
Premier zapowiedział na piątek kolejną konferencję. Ma dotyczyć nowych regulacji w walce z epidemią.
13:35
Minister zdrowia tłumaczy nowy system finansowania leczenia pacjentów z COVID-19. Wprowadzone zostaną stopnie, w zależności od stanu pacjenta. Założenie jest takie, by pacjenci wymagający bardziej intensywnego leczenia byli leczeni w szpitalach, a ci z lżejszymi objawami byli kierowani do izolatoriów.
13:32
Premier: Wyrok Trybunału odnosi się tylko do części ustawy. Konstytucjonaliści podkreślają, że ten wyrok nie mógł być inny. To jest sprawa, którą oddzielmy od tego, jak uregulować kwestię wad letalnych płodu. Doskonale wiem, z jakimi dramatami kobieta i małżeństwo muszą się wtedy liczyć. Zdrowie kobiety jest wtedy najważniejsze i ono jest chronione.
13:30
Premier: Z doświadczeń w innych krajach wiemy, że kiedy spotykają się duże grupy, dochodzi do zwiększenia liczby zakażeń. One się objawiają po 10-14 dniach, więc w przyszłym tygodniu może nastąpić duży wzrost. Tworzymy nowe miejsca, ale wytrzymałość służby zdrowia ma swoje granice.
13:29
Premier: Gorąco proszę o odwołanie protestów, ze względu na Covid, Covid i jeszcze raz Covid. Ze względu na bezpieczeństwo seniorów, ale także i młodszych. Chrońmy naszych seniorów, chrońmy nasze społeczeństwo.
13:24
Minister Niedzielski: Przewidywania mamy takie, że poruszamy się w scenariuszu pomiędzy wzrostem wykładniczym a wzrostem liniowym. Ostatnie dni są bliżej charakteru wykładniczego.
13:24
- Przesłanka dotycząca zagrożenia życia i zdrowia kobiet nie jest częścią tego wyroku - podkreśla Mateusz Morawiecki.
13:21
Rozpoczął się czas na pytania od dziennikarzy. Pierwsze pytanie dotyczy trwających protestów.
- My przede wszystkim patrzymy na wpływ tego co się dzieje na epidemię. Spór można zakończyć, można wejść w debatę. Ja patrzę od strony epidemicznej, stąd apel, żeby w odpowiedzialny sposób podejść do tego, co może stać się z systemem ochrony zdrowia - mówi premier.
13:17
Minister: To nie infrastruktura się liczy, liczy się przede wszystkim personel. Chcemy zachęcić lekarzy, który zajmują się leczeniem innych specjalności.
13:15
Minister: Przygotowaliśmy rozwiązanie dotyczące poszerzenia bazy izolatoriów. Razem z wojewodami planujemy powiększyć bazę z 4 tys. do 10 tys. miejsc. Chcemy też zająć się lepiej zająć weryfikowaniem, którzy pacjenci mogą być przenoszeni ze szpitali do izolatoriów. Żeby zarządzać rotacją pacjentów w tych jednostkach, które udzielają najbardziej intensywnej pomocy.
13:14
Minister Niedzielski: W tej chwili pracujemy przede wszystkim nad powiększeniem możliwości przyjęcia pacjentów w istniejącej infrastrukturze. Mamy 23 tys. łóżek, ale chcemy dojść do 35 tys. i zwiększać w miarę zapotrzebowania.
13:12
Minister Adam Niedzielski: Miesiąc temu budowę takiego szpitala traktowaliśmy jako bardzo odległy scenariusz. Mamy teraz realizację czarnego scenariusza jeśli chodzi o liczbę zachorowań, ale mamy też sprawczość.
13:10
Szef KPRM dziękuje różnym osobom zaangażowanym w przygotowanie szpitala tymczasowego.
13:09
Michał Dworczyk: w pierwszym etapie na Stadionie Narodowym uruchamiamy 300 łóżek. Łącznie będzie ich 1200, w tym 100 OIOM-owe.
13:06
Premier: Szpitale tymczasowe zapewnią dodatkowe 10 tys. miejsc. Ale żeby wrócić do mniejszej liczby zakażeń, musimy wrócić do przestrzegania zasad. Musimy zdusić tę drugą falę, która zaskoczyła całą Europę.
13:05
Premier: We Francji ogłoszono całkowity lockdown. My chcemy powstrzymać się przed tym tak długo, jak to możliwe. Ale do tego potrzebne jest zachowywanie zasad bezpieczeństwa.
13:05
Pod koniec przyszłego tygodnia powinniśmy mieć 31-32 tys. dostępnych łóżek.
13:02
Premier: Mamy do czynienia z ogromnym wyzwaniem, jest nim epidemia koronawirusa. Na wiosnę wszyscy czuliśmy dyscyplinę i to pomogło ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Dziś, kiedy zakażeń i zgonów jest więcej, tej dyscypliny nie utrzymujemy i to niesie ryzyko rozprzestrzeniania wirusa. 
12:39
Szpital na Stadionie Narodowym ma rozpocząć pracę jeszcze w tym tygodniu. W Krakowie szpital tymczasowy został uruchomiony w budynku CUMRiK przy ul. Kopernika.
News will be here