Ekospalarnia z prestiżową nagrodą za współpracę z mieszkańcami

fot. khk.krakow.pl

Europejskie Stowarzyszenie Operatorów Zakładów Przetwarzania Odpadów na Energię (CEWEP) wyróżniło w Berlinie krakowski Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów za integrację ze społecznością lokalną.

Zakład w Nowej Hucie był nominowany w dwóch z trzech kategorii (integracja, komunikacja, innowacyjność), jako jedyny więcej niż w jednej. Wręczenie nagród odbyło się 15 czerwca w Berlinie podczas 10. Kongresu Waste-to-Energy.

– Ekospalarnia nie jest samotną wyspą. Przyjmujemy odpady od mieszkańców i również dla mieszkańców produkujemy energię elektryczną i cieplną. W Europie to nie zawsze jest takie oczywiste, natomiast Krakowski Holding Komunalny jako spółka miejska zabezpiecza potrzeby swoich najbliższych sąsiadów – powiedział Jakub Bator, członek zarządu Krakowskiego Holdingu Komunalnego (KHK) ds. produkcji, który odebrał nagrodę w Niemczech.

Działania edukacyjne Ekospalarni

Ekospalarnia to nie tylko termiczne przekształcanie odpadów. KHK prowadzi szereg projektów związanych z kulturą, edukacją i promocją, które są realizowane we współpracy z Radą Dzielnicy XVIII Nowa Huta. Od początku jej istnienia odwiedziło ją w celach edukacyjnych 28 tysięcy osób.

– Prowadzimy wiele inwestycji i nie zapominamy o współpracy z mieszkańcami. Nie ma dobrze funkcjonującej spółki komunalnej bez opierania się o dialog i wsłuchiwanie się w głos najbliższych sąsiadów. Doceniono również to, że podczas budowy Ekospalarni miasto podpisało z mieszkańcami umowę społeczną. Miasto Kraków w tym obszarze zrealizowało szereg działań inwestycyjnych oraz projektów modernizacyjnych dla mieszkańców dzielnicy, w której powstała spalarnia. Dodatkowo Ekospalarnia zadbała o zieleń, przeprowadzono nasadzenia ponad 600 drzew i 2800 krzewów. Te zadania na pewno będziemy kontynuować – zaznacza Tadeusz Trzmiel, prezes zarządu KHK.

1,5 miliona ton odpadów

Krakowski zakład jest największym tego typu zakładem w Polsce. Jego budowa miała na celu zamknięcie pętli systemu gospodarki odpadami komunalnymi w mieście. W ciągu blisko siedmiu lat przekształciła termicznie ponad 1,5 miliona ton odpadów pochodzących od mieszkańców. W tym czasie w procesie odzysku ciepła wytworzono ponad 6,4 mln GJ energii cieplnej, która trafiła do sieci ciepłowniczej, zabezpieczając około dziesięć procent zapotrzebowania mieszkańców. Odzyskana energia elektryczna, której od początku istnienia zakładu wyprodukowano 590 000 MWh, trafia do miejskiej sieci elektroenergetycznej, w tym przede wszystkim do mieszkańców Nowej Huty.


News will be here