Fatalna pogoda podczas sparingu Wisły w Turcji. Trzy debiuty w zespole Białej Gwiazdy [VIDEO]

Neftchi Fergana, dziewiąty zespół poprzedniego sezonu ekstraklasy Uzbekistanu, był pierwszym przeciwnikiem Wisły w czasie obozu w Antalyi. Mecz zakończył się bez goli.

Wiele polskich drużyn przebywa aktualnie w Turcji, gdzie w ostatnich dniach miały dobre warunki do spokojnej pracy. Pogoda nad Bosforem znacznie się pogorszyła i sparing Wisły Płock nie odbył się, ponieważ rywale nie chcieli grać przy mocnym wietrze. Do skutku doszedł za to mecz Wisły Kraków z Neftchi Fergana. Nie tylko mocno wiało, ale i padało – momentami można było mówić wręcz o smaganiu deszczem. Trudno w takich warunkach realizować założenia taktyczne, ale trener krakowian Radosław Sobolewski przekazywał podopiecznym wiele uwag. Chciał, by grali piłką po ziemi. Chwalił za udane zagrania, od razu wskazywał błędy.

Nowa lewa strona

Sobolewski wypróbował 21 zawodników. Po przerwie zmienił wszystkich graczy z wyjątkiem środkowego pomocnika Bartosza Talara, którego potem zastąpił Wiktor Szywacz (rozegrał wcześniej 45 minut). W pierwszej części nieoficjalne debiuty w nowej drużynie zanotowali lewy obrońca David Junca i grający na tej samej stronie skrzydłowy Alex Mula. W drugiej połowie szansę dostał środkowy pomocnik Igor Sapała.

Wszyscy zakontraktowani zimą gracze długo czekali na kolejne spotkanie. Hiszpanie nie grali od maja, a Polak ostatni występ zaliczył ostatniego dnia lipca. Po pierwszym meczu, dodatkowo rozgrywanym w tak trudnych warunkach, nie można ich jednoznacznie ocenić. U Hiszpanów na pewno uwagę zwraca dobra technika. Na początku Junca nie uniknął jednak błędu, gdy nie zatrzymał rywala i Uzbecy wyprowadzili kontrę, która została zatrzymana dopiero w polu karnym. Zaliczył też jeden bardzo niecelny strzał. Sapała za swoje zagrania zebrał kilka pochwał od trenera.

Pod koniec spotkania wzmogły się opady deszczu i sędzia zlitował się nad zawodnikami obu drużyn, nieco szybciej oznajmiając koniec spotkania.

Jeszcze pięć sparingów na obozie

Przed pierwszoligową Wisłą Kraków jeszcze pięć meczów kontrolnych w czasie tureckiego zgrupowania, które potrwa do 28 stycznia. W sobotę 14 stycznia zmierzą się z Wisłą Płock (godzina 15 czasu polskiego). W środę 18 stycznia ich rywalem będzie drużyna do lat 20 Szachtara Donieck (15), a w piątek 20 stycznia FC Hebar Pazardzhik z bułgarskiej ekstraklasy (15). W piątek 27 stycznia zagrają z LASK Linz z najwyższej ligi w Austrii (13). Rywal na wtorek 24 stycznia nie został jeszcze potwierdzony.

I liga w końcu podała terminarz pierwszych kolejek w 2023 roku. 10 lutego o godzinie 20:30 Wisła podejmie Resovię. Tydzień wcześniej na stadionie przy ulicy Reymonta ma się odbyć ostatni sparing.

Wisła Kraków – Neftchi Fergana 0:0

Wisła:
I połowa: Biegański – Jaroch, Łasicki, Moltenis, Junca – Talar, Szywacz – Starzyński, Fernandez, Mula – Rodado.

II połowa: Frątczak – Szot, Colley, Jelić Balta, Krzyżanowski – Sapała, Talar (69. Szywacz) – Gruszkowski, Duda, Młyński - Żyro.