FestivALT. Dziesięciodniowy festiwal żydowskiej sztuki współczesnej i aktywizmu

fot. FestivALT/materiały prasowe

Kolacja szabatowa na terenie byłego getta, widowisko muzyczne, spacery i dyskusje. Tak zapowiada się tegoroczna edycja FestivALTu, który rozpocznie się już 23 czerwca i potrwa do 2 lipca.

Żydzi tu i teraz

FestivALT to dziesięciodniowy festiwal żydowskiej sztuki współczesnej i aktywizmu, organizowany przez artystów z Polski, Europy i całego świata.

– Rzucamy wyzwania stereotypom i promujemy nowe sposoby myślenia o „tu i teraz” żydowskich spraw w dzisiejszej Polsce, dlatego motywem tegorocznej edycji jest właśnie „Dojkajt”, słowo, które w języku jidysz oznacza „tu i teraz”, a które my tłumaczymy jako „tuteczność” – mówi Magdalena Rubenfeld Koralewska, współdyrektorka FestivALTu.

Polsko–żydowska historia do dziś bywa przedmiotem sporów politycznych. Jak rozmawiać o współczesnych uwikłaniach historycznych i kim są Żydzi i Żydówki obecnie w Polsce? Na te pytania będzie można poznać odpowiedzi, uczestnicząc w wydarzeniach przygotowanych w ramach FestivALTu.

– Kiedy myślimy o kulturze żydowskiej w Polsce, najczęściej myślimy o niej w kategorii tragedii Zagłady albo przedwojennej, nostalgicznej klezmerskiej muzyce. Natomiast współczesna sztuka żydowska najczęściej importowana jest spoza Polski. FestivALT powstał świadomie w tym kontekście jako platforma do wymiany myśli i odkrywania „dojkajtu”, czyli dzisiejszości żydowskiej rzeczywistości w Polsce i Europie. Współpracując zarówno z młodymi, jak i uznanymi artystami z Polski i całego świata, tworzymy platformę do wymiany myśli dla sztuki odważnej i zaangażowanej, która celebruje różnorodność, stawia wyzwania i zachęca do krytycznego myślenia – tłumaczy Magdalena Rubenfeld Koralewska.

Spektakle, warsztaty, dyskusje

FestivALT otworzy kolacja szabatowa na terenie byłego getta, w której uczestniczyć mogą wszyscy chętni. Tego wieczoru odbędzie się również wernisaż wystawy gdańskiego artysty Jakuba Skrzypczaka „Pani Loda” oraz koncert muzyki improwizowanej w wykonaniu Alexa Rotha (Wielka Brytania/Polska), Rafała Mazur (Polska) i Sashy Langford (Kanada). Wszystko to w lokalu Targowa2 przy Placu Bohaterów Getta – nowym punkcie na gastronomicznej mapie Krakowa.

W programie znalazło się także muzyczne widowisko Sashy Langford. Podczas koncertu pt. „Vos Heylt Yeden Kerper” kanadyjska kompozytorka i pianistka zaprezentuje współczesną aranżację muzyki obrzędowej. Publiczność będzie mogła zobaczyć również premierowy spektakl taneczny „VALESKA VALESKA VALESKA VALESKA”, który opowiada o życiu i twórczości Valeski Gert, prekursorki awangardowego performansu.

W ramach festiwalu zaplanowano też polską premierę węgierskiej sztuki „Living the Dream with Grandma” w wykonaniu László Göndör. To poruszający spektakl o międzypokoleniowej traumie i wzajemnej miłości mimo różnic.

Organizatorzy FestivALTu zapraszają również na edukacyjne spacery miejskie, warsztaty oraz dyskusje. Uczestnicy będą mogli m.in. wsłuchać się w historię miasta na spacerze „Słuchanie przeszłości: słuchanie nie–miejsc pamięci”, zwiedzić teren dawnego obozu koncentracyjnego KL Plaszow, wziąć udział w warsztacie „Tworzenie pigmentów z miejsca zagłady” czy porozmawiać o trudnym dziedzictwie, praktykach upamiętniania i obecnej strategii różnorodności Krakowa.

Szczegółowy program FestivALTu dostępny jest TUTAJ.