Pomnik Adama Mickiewicza trafił do Gdyni [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Mystkowski

Na początku replikę pomnika Adama Mickiewicza z krakowskiego Rynku Głównego będzie można zobaczyć w Gdyni.

W Gdyni rozpoczęła się akcja promocyjna „Daj się ugościć”. W ramach tego przedsięwzięcia przez Polskę przejeżdżają cztery wakacyjne pociągi pełne atrakcji, kończące swój bieg w najciekawszych miastach Małopolski, w tym w Krakowie. W ramach startu akcji w Gdyni, przy alei Jana Pawła II, w rejonie molo Południowego, można zobaczyć Adama Mickiewicza, a właściwie replikę pomnika, który na co dzień stoi na Rynku Głównym w Krakowie.

– Krakowski pomnik wieszcza to jeden z najbardziej charakterystycznych punktów miasta, dlatego monument będzie przypominał mieszkańcom Gdyni i turystom odwiedzającym nadmorskie miasto o Krakowie. To okazja, by będąc na północy kraju, przenieść się na chwilę myślami do kulturalnej i turystycznej stolicy Polski, jak często nazywany jest Kraków. To jednocześnie zaproszenie do odwiedzenia naszego miasta – informują przedstawiciele Urzędu Miasta Krakowa.

Przypomnijmy, że replika pomnika Adama Mickiewicza została przygotowana przez Teatr Groteska w ramach zapowiedzi tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Teatru Formy Materia Prima. Kopia jest łudząco podobna do oryginału, prawie jego wielkości, gdyż stanowi 0,8 monumentu. Pomnik po raz pierwszy można było zobaczyć w Krakowie w pobliżu wieży Ratuszowej.