Film o święcie Rękawki już dostępny. Przeniesie nas do wczesnego średniowiecza

Film opowiadający o tradycjach i obrzędach związanych z Tradycyjnym Świętem Rękawki jest już dostępny w serwisie PlayKraków. Centrum Kultury Podgórza wspólnie z Drużyną Wojów Wiślańskich Krak przygotowało wyjątkowy, popularnonaukowy mini serial, w ramach którego zrekonstruowane zostały początki grodu Kraka i legendy z wieków średnich.

Legendarny Książe Krak, tajemnicze zwyczaje i wierzenia, a także tradycja wywodząca się z pogańskich obrzędów to podwaliny, obchodzonego we wtorek po święcie Wielkiej Nocy u stóp Kopca Krakusa, Tradycyjnego Święta Rękawki. Centrum Kultury Podgórza wraz z Drużyną Wojów Wiślańskich Krak od lat organizują obchody Rękawki przybliżając krakowianom ten fascynujący okres historyczny.

W związku z pandemią w tym i poprzednim roku nie odbyły się edycje Tradycyjnego Święto Rękawki. Zamiast organizacji imprezy plenerowej, przygotowana została nietypowa produkcja filmowa, której celem była rekonstrukcja realiów życia wczesnośredniowiecznych Słowian, a także opowiedzenia o ich zwyczajach, panującej religii i sytuacji politycznej między plemionami zamieszkującymi Europę.

– Przygotowanie filmu o wczesnośredniowiecznych zwyczajach było dla nas nie lada wyzwaniem, ale także wspaniałą przygodą. Mamy przyjemność zaprosić Państwa do wspólnej podróży w czasie i lepszego poznania kultury Słowian. Mam nadzieję, że przygotowana przez nas produkcja filmowa zostanie dobrze odebrana przez wszystkich sympatyków Rękawki oraz zrekompensuje im dwuletni okres czasu, kiedy nie mogliśmy spotkać się pod Kopcem Krakusa – mówi Anna Grabowska, dyrektor Centrum Kultury Podgórza.

Popularnonaukowy charakter produkcji

W filmie opowieść o grodzie, będącym stolicą kraju Wiślan, snuta jest dwutorowo. Pierwszą jej cześć stanowią wypowiedzi ekspertów: Pani Ewy Kubickiej-Kabacińskiej – archeolożki z Muzeum Archeologicznego w Krakowie oraz Norberta Tkacza – historyka, etnografa i rekonstruktora z Drużyny Wojów Wiślańskich Krak. Przedstawiają oni potwierdzone badaniami archeologicznymi fakty dotyczące kultury, diety, wierzeń Słowian i początków Krakowa.

Drugą częścią produkcji są zrekonstruowane i sfabularyzowane przygody mieszkańców grodu: walecznego woja Wisława, Księcia Kraka oraz ich rodzin. Przedstawieni w opowieści wczesnośredniowieczni mieszkańcy grodu muszą mierzyć się z zagrożeniem wynikającym z narastających napięć pomiędzy rosnącymi w siłę plemionami, a także z mitycznymi postaciami zamieszkującymi otaczający ich las. Ostatni odcinek przeniesie widzów bezpośrednio na pierwsze Święto Rękawki, gdzie widzowie będą mogli być świadkami pochówku legendarnego Księcia i poznać szczegóły powstania nietypowej budowli jaką jest Kopiec Krakusa.

Historyczny plan filmowy

Pierwsze zdjęcia do filmu zostały wykonane na terenie skansenu archeologicznego „Karpacka Troja” w Trzcinicy, będącego jednym z najważniejszych polskich stanowisk archeologicznych i jednym z najstarszych i najlepiej zachowanych grodzisk słowiańskich. W skansenie nagrano scenę uczty na dworze Księcia Kraka, przygotowania woja do walki z niebezpiecznym leśnym bóstwem – Leszym, jak i sceny walki, a także liczne ujęcia przedstawiające życie w grodzie, wczesnośredniowieczne zwyczaje i obrzędy.

Pozostałe sceny nagrane zostały w okolicach Kopca Krakusa – zlokalizowanej na szczycie wzgórza Lasoty, najstarszej budowli znajdującej się na terenie Krakowa, która jest datowana okres pomiędzy końcem VIII a połową X wieku. Na szczycie Kopca rekonstruktorzy zainscenizowali pożegnanie Księcia Kraka z jego grodem oraz uroczystości pogrzebowe legendarnego władcy.

Obsada i twórcy

W filmie wystąpili, współpracujący z Centrum Kultury Podgórza przy realizacji wszystkich edycji Tradycyjnego Święta Rękawki, rekonstruktorzy z Drużyny Wojów Wiślańskich Krak. Autorami scenariusza są specjaliści z zakresu archeologii, historii oraz rekonstrukcji historycznych: Marcin Przybyła i Norbert Tkacz. Za zdjęcia odpowiada Bogusław Zdebski, za scenografię Jakub Maciąg i Marcin Przybyła. Reżyserii podjął się Norbert Tkacz. Producentem filmu jest Centrum Kultury Podgórza oraz Drużyna Wojów Wiślańskich Krak. Projekt jest finansowany ze środków Miasta Krakowa i Rady Dzielnicy XIII Podgórze.

LINK DO FILMU NA PLATFORMIE PLAY KRAKÓW

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze
comments powered by Disqus