Filmowe dźwięki wybrzmią w Krakowie. Wystartował 17. Festiwal Muzyki Filmowej

Zdjęcie ilustracyjne fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Melodie z najpopularniejszych dzieł filmowych takich jak „Lista Schindlera”, „Znachora”, „Łowcy androidów”, czy wreszcie z uwielbianego przez najmłodszych widzów „Króla Lwa” wybrzmią w ramach święta muzyki filmowej do 26 maja.

Tegorocznej odsłonie festiwalu, który jest jednym z ważniejszych wydarzeń dla branż muzycznej i filmowej, przyświeca motyw dżungli.

– Kluczem do tego festiwalu jest oczywiście różnorodność. Dżungla tematów, dżungla języków. Od etno eksperymentalnego jazzu, do muzyki etnicznej, ale też elektronicznej syntezatorowej i afrykańskich rytmów muzyki dawnej. Zapraszam serdecznie do festiwalowego centrum w Pałacu Potockich, gdzie można spotkać gwiazdy tego domu, ale też zapraszam tych wszystkich, którzy chcieliby potańczyć albo pooglądać film w pięknej plenerowej aurze do miasteczka festiwalowego przy galerii Kazimierz – dodaje współtwórca i dyrektor artystyczny festiwalu Robert Piaskowski.Zapytany o samą ideę, która przyświeca wydarzeniu, Piaskowski podkreśla, że najbardziej zależy mu na tym, by wybrzmiało uniwersalne przesłanie o sile muzyki, które łączy, ale też pozwala wyrażać to, co czasami wydaje się trudne do wyrażenia.

Uroczysta inauguracja

Szczególnie ważnym punktem tegorocznej edycji FMF będzie koncert „Traces of Memory” środowy koncert, którego program nawiązuje do 30-lecia polskiej premiery „Listy Schindlera” – słynnego filmu Stevena Spielberga z muzyką Johna Williamsa, który otrzymał za nią Oscara. W Filharmonii Krakowskiej wybrzmią również utwory m.in. Krzysztofa Pendereckiego i Antoniego Komasy-Łazarkiewicza. Część koncertu zostanie poświęcona zdobywcy Oscara Elliotowi Goldenthalowi, który podczas festiwalu świętuje 70. urodziny. Tego dnia gościem specjalnym koncertu będzie Mark Brzezinski, który weźmie udział w obchodach 50-lecia konsulatu USA w Krakowie.

– Bardzo mi zależało, żeby Elliot przyjechał do Krakowa i pokazał nam dwa obszary swojej miłości do tego miasta. Podczas naszego 5. Festiwal Muzyki Filmowej poznał Wojciecha Kilara i Krzysztofa Pendereckiego, które to więzi się bardzo pięknie potoczyły – zaznaczył Piaskowski.

Cały program festiwalu dostępny jest TUTAJ.

Organizatorem wydarzenia jest Miasto Kraków, Krakowskie Biuro Festiwalowe i RMF Classic.