Urząd Miasta Krakowa podpisał umowę z Biurem Rozwoju Krakowa na dofinansowanie w kwocie 300 tysięcy złotych. Firma, która dostała pieniądze na remont swojego budynku kierowana była przez obecną wiceprezydent ds. rozwoju miasta Elżbietę Koterbę. Teraz przedsiębiorstwo projektowe należy do męża oraz syna zastępczyni Jacka Majchrowskiego.
Udało nam się nieoficjalnie dotrzeć do umowy, jaką zawarli urzędnicy UMK z władzami Biura Rozwoju Krakowa SA. Oficjalnie od tygodnia czekamy na kserokopie dokumentu, ale Filip Szatanik – wicedyrektor w magistracie ds. informacji – nie udostępnił nam papierów.
Umowa na 300 tys. zł – remont kamienicy
17 kwietnia tego roku podpisana została umowa na remont elewacji kamienicy na rogu ulic Wiślnej i Gołębiej. Koszt dofinansowania na odnowienie zabytkowego budynku wynosi 300 tysięcy złotych. Nieruchomość należy do Biura Rozwoju Krakowa – prywatnej firmy męża i syna Elżbiety Koterby, zastępcy prezydenta Krakowa ds. rozwoju miasta. – Prawie wszystkie udziały w tej spółce akcyjnej posiada mój syn oraz mąż – mówi w rozmowie z LoveKraków.pl Koterba.
Biuro Rozwoju Krakowa w latach PRL było państwowym przedsiębiorstwem zajmującym się projektowaniem architektonicznym oraz planowaniem przestrzennym. Później pracownicy BRK dostali możliwość kupienia udziałów od Skarbu Państwa. Elżbieta Koterba oraz jej mąż Kazimierz Koterba również skorzystali z prawa pierwokupu. Po pewnym czasie opuścili firmę, ale po kilku latach powrócili do przedsiębiorstwa. – Mój mąż oraz syn Sebastian Chwedeczko są właścicielami biura – dodaje wiceprezydent.
Zapytaliśmy Elżbietę Koterbę, czy nie widzi czegoś niemoralnego w tym, że urząd, w którym zajmuje jedno z najważniejszych kierowniczych stanowisk, udziela dofinansowania na 300 tysięcy złotych. – To jest tylko dotacja na remont. Nawet nie nadzoruję tego pionu osobiście, więc nie widzę w tym nic niezgodnego – tłumaczy zastępczyni Jacka Majchrowskiego.
Rzeczywiście, za sprawdzenie wniosku pod kątem merytorycznym oraz podpisanie umowy z BRM odpowiada Wydział Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK. Ta jednostka w magistracie podlega pod wiceprezydent ds. kultury i promocji miasta Magdalenę Srokę.
Koterba: Nie ingerowałam w umowę
Elżbieta Koterba jest zadania, że nie ingerowała w umowę. – Kiedy odchodziłam z funkcji prezesa Biura Rozwoju Krakowa do urzędu, pytałam się prawników, czy nie będzie jakiegoś konfliktów interesów. Poinformowali mnie, że nic takiego nie występuje – wyjaśnia.
Wiceprezydent informuje nas jeszcze, że prosiła męża (zasiada w radzie nadzorczej firmy) oraz syna (jest prezesem BRK), aby w miarę możliwości nie wykonywali usług dla Urzędu Miasta Krakowa. – Wolę być zapobiegliwa, aby nikt mi niczego nie zarzucił. Biuro Rozwoju Krakowa to świetna firma i działająca bardzo sprawnie. Prosiłam, aby nie brali zleceń z magistratu, jeśli tylko pozwoli im na to sytuacja finansowa – komentuje.
Pięć planów zagospodarowania przestrzennego przygotowanych na zlecenie urzędników powstało w 2006 roku (cztery projekty) oraz w 2009 (jeden plan). Elżbieta Koterba funkcję wiceprezydenta objęła w grudniu 2010 roku.
List Filipa Szatanika po publikacji artykułu:
Sugestie redaktora Patryka Salamona zawarte w tekście z 19 sierpnia br. jakoby Biuro Rozwoju Krakowa otrzymało dofinansowanie na remont budynku przy ul. Gołębiej dzięki powiązaniom właścicieli z wiceprezydent miasta są nieuprawnione.
W tekście brakuje istotnych informacji na temat dotacji otrzymanej przez BRK.
Otóż BRK otrzymało dotację celową na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane prowadzone przy zabytkach ruchomych i nieruchomych wpisanych do rejestru zabytków, znajdujących się na obszarze Gminy Miejskiej Kraków i nie stanowiących jej wyłącznej własności.
Dotacje te są przyznawane z budżetu Miasta Krakowa od 2006 r. Zasady ich przyznawania i rozliczania są jasne i zgodne z uchwałą Rady Miasta Krakowa (Uchwała Nr CIV/1394/10 z dnia 23 czerwca 2010 r.).
BRK jest jednym z 27 podmiotów, które otrzymały dotacje w 2014 r.
Celem dotacji jest wspieranie i uzupełnianie działań zapewniających właścicielom lub posiadaczom zabytków właściwą opiekę nad wartościowymi elementami substancji zabytkowej, ze szczególnym uwzględnieniem elewacji z uwagi na ich szczególne znaczenie w kreowaniu wizerunku Krakowa.
Wnioski o przyznanie dotacji opiniuje komisja powołana przez Prezydenta Miasta Krakowa. Ostateczną decyzję o przyznaniu dotacji podejmuje Rada Miasta Krakowa.
BRK złożyło wniosek o udzielenie dotacji na remont elewacji frontowych kamienicy położonej przy ul. Gołębiej 5/ul. Wiślnej 6 w Krakowie 26 września 2013 r.
Obiekt spełnia wszystkie ustawowe wymogi oraz określone uchwałą Rady Miasta Krakowa regulaminowe wymagania. Ponadto spełnia priorytetowe wskazania dotyczące preferencji w odniesieniu do położenia oraz rangi estetycznej i wizerunkowej (elewacja okazałej kamienicy). Dotychczasowy stan zniszczonej elewacji tworzył dysonans z odnowionymi, sąsiadującymi z tym obiektem kamienicami. Budynek mieści się w ścisłym centrum miasta przy najbardziej uczęszczanych ulicach: Wiślnej i Gołębiej. To wszystko zdecydowało o pozytywnej opinii komisji, a w konsekwencji Rady Miasta Krakowa.
I na koniec uwaga: redaktor Salamon chwali się, że udało mu się nieoficjalnie dotrzeć do umowy na dotację dla BRK co z pewnością ma sugerować czytelnikowi, że działania Urzędu są tajne. Tymczasem informacje o wysokości dotacji przyznanych w 2014 r. i lista podmiotów, które je otrzymały, zostały opublikowane na stronie Biuletynu Informacji Publicznej na początku kwietnia br. Wcześniej informowała o tym także lokalna prasa, m.in. Dziennik Polski.