Flaga Polski będzie dumnie powiewać na Wawelu

Wawel fot. LoveKraków.pl

Udało się! Dzięki grupie zdeterminowanych krakowian, białoczerwona flaga przez cały rok będzie wywieszona na architektonicznym symbolu naszego kraju – Zamku Królewskim na Wawelu. –  Flaga zawiśnie w dniu 1 maja 2015. Wywieszenie flagi na Baszcie Złodziejskiej jest obecnie niemożliwe ze względu na jej remont – czytamy w oświadczeniu prasowym dyrekcji zamku.

Akcja rozpoczęła się zimą, kiedy to na Facebooku pojawiło się wydarzenie, a później petycja, którą podpisało ponad 3 tysiące osób. „Przez wieki Wzgórze Wawelskie był siedzibą monarchów, symbolem władzy państwowej i kościelnej. W czasie utraty państwowości przez Rzeczpospolitą w okresie zaborów było miejscem pielgrzymek i symbolem oczekiwania na odrodzenie się państwa polskiego. (…). Uważamy iż mimo, że Wawel nie jest oficjalnie rezydencją urzędującego prezydenta i nie znajdują się w nim dziś urzędy, to ze względu na jego historię należałoby wywiesić na wzgórzu biało-czerwone flagi”, czytamy w petycji skierowanej do prof. Jana Ostrowskiego, Dyrektora Zamku Królewskiego na Wawelu.

Ministerstwo było na tak

Czy to przekonało dyrektora? Być może, ale władze zamku twierdziły, że na wywieszenie flagi nie pozwala prawo. Również wojewoda Małopolski, Jerzy Miller, wyraził podobną opinię. Inicjatorzy akcji jednak nie poddali się i poprosili o jeszcze jedną opinię, tym razem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W odpowiedzi można było przeczytać, że eksponowanie barw narodowych poza wskazanymi przez ustawę okolicznościami, pozostaje w kompetencjach zarządzających danym obiektem.

W środę dyrekcja Wawelu wydała komunikat. – Dyrekcja Zamku Królewskiego traktując z powagą prośby i petycje związane ze stałą obecnością flagi polskiej na wzgórzu wawelskim, przeprowadziła w tej sprawie konsultacje z Kancelarią Prezydenta, Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Urzędem Wojewody Małopolski. W związku z wyjaśnieniem sytuacji prawnej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dyrekcja Zamku podjęła decyzję o stałej ekspozycji flagi na Baszcie Senatorskiej – czytamy w oświadczeniu.

Radości nie kryje jeden z liderów inicjatywy, Tomasz Darda, krakowski przewodnik. Darda uważa również, że poza sukcesem z flagą, udało się zrobić coś więcej. – Czuję, że tak właśnie buduje się powolutku społeczeństwo obywatelskie – mówi.

2 maja święto Flagi

Dzień Flagi Państwowej Rzeczypospolitej Polskiej obchodzony jest w Polsce 2 maja, a jego główną rolą jest popularyzowanie wiedzy o polskiej tożsamości i symbolach narodowych. Barwy widniejące na fladze państwowej są jednym z ważniejszych elementów tożsamości narodowej. Władze zachęcają wszystkich do uczczenia tego dnia poprzez wywieszenie barw narodowych.