Fontanna z krakowskiego rynku zyskała drugie życie [VIDEO]

Tak teraz prezentuje się fontanna prof. Zina fot. kadr z filmu opublikowanego na stronie krakow.pl
Fontanna, która niegdyś znajdowała się na Rynku Głównym, będzie jedną z atrakcji parku Jerzmanowskich w Prokocimiu.

Mowa o fontannie według projektu prof. Wiktora Zina, która przez wiele lat stała na Rynku Głównym. Urządzenie zostało zrekonstruowane i odrestaurowane. Teraz trafi do zrewitalizowanego parku Anny i Erazma Jerzmanowskich w Prokocimiu, który zostanie otwarty dla mieszkańców w drugiej połowie września.

Fontanna zaprojektowana przez prof. Wiktora Zina działała na rynku od 1964 do 2005 roku.

– Kończymy rewitalizację parku Jerzmanowskich w Prokocimiu. Oddamy go do użytku we wrześniu. Swoje miejsce znalazła też tam fontanna projektu Wiktora Zina, która przez wiele lat stała na Rynku Głównym – informuje prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Fontanna została zdemontowana podczas renowacji Rynku Głównego i zachowała się tylko w częściach. Kamienne elementy trafiły do ówczesnego ZIKIT-u. Niestety, zaginęła natomiast dokumentacja projektowa, dlatego też renowacja wymagała sporo wysiłku.

O pomoc w odwzorowaniu wyglądu fontanny i jego systemu zasilania wodą poprosił mieszkańców w 2017 roku Zarząd Zieleni Miejskiej. Na podstawie zdjęć z domowych archiwów, ZZM jak najwierniej odwzorował i przywrócił fontannę do pierwotnego stanu.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Bieżanów-Prokocim
comments powered by Disqus