Fotograficzna opowieść o życiu i dziedzictwie Kopernika w NCK [ZDJĘCIA]

fot. Beata Sulikowska/mat. prasowe NCK

Niemal 40 fotografii, ukazujących różne aspekty życia i dziedzictwa wybitnego astronoma, złożyło się na wystawę „Mikołaj Kopernik. Inspiracje” w Nowohuckim Centrum Kultury. Ekspozycja będzie dostępna do 3 marca.

W 2023 roku, ze względu na przypadającą 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, w całej Polsce odbywały się wydarzenia poświęcone wybitnemu uczonemu. Postać astronoma postanowili uczcić także członkowie Krakowskiego Klubu Fotograficznego.

Dziedzictwo Kopernika w obiektywie

Mikołaj Kopernik zapisał się na kartach historii głównie jako astronom i matematyk, który wstrzymał Słońce, a ruszył Ziemię. Warto jednak pamiętać, że był także lekarzem, urzędnikiem, dyplomatą, doktorem prawa kanonicznego, a do tego specjalistą od strategii wojskowej. Jego bogate dziedzictwo postanowili uwiecznić na zdjęciach członkowie Krakowskiego Klubu Fotograficznego, przygotowując swoją doroczną wystawę.

– Temat okazał się nie lada wyzwaniem, jednakże z determinacją i zaangażowaniem podjęliśmy się zadania, eksplorując różne aspekty życia i dziedzictwa Mikołaja Kopernika. W efekcie powstała kolekcja niemal czterdziestu fotografii, które ukazują różnorodność i głębię myśli inspirowanej postacią Mistrza – mówi Monika Stachnik-Czapla, przewodnicząca zarządu Krakowskiego Klubu Fotograficznego.

Autorami prezentowanych na wystawie zdjęć są: Justyna Balawender, Maryla Baścik, Katarzyna Bielec, Anna Bubula, Ryszard Cabała, Stach Gacek, Ewa Gajewska, Janusz Gajewski, Leopold Grela, Stanisław Guzik, Marek Janikowski, Paweł Łyko, Anna Magdziarczyk, Jarek Malkowski, Monika Malkowska, Andrzej Małyga, Tomasz Orłowski, Adam Olszowski, Bożena Pochopień, Małgorzata Radziejowska, Barbara Radziszewska, Janusz Skórski, Katarzyna Skupień, Zbigniew Skupień, Monika Stachnik-Czapla, Beata Sulikowska, Agnieszka Sumara, Agnieszka Świat, Ryszard Tatomir, Małgorzata Zeńczak oraz Jan Zych.

– Zapraszamy do wspólnego obserwowania różnych perspektyw, technik i emocji, które zostały uwiecznione na naszych fotografiach. A podsumowaniem Roku Kopernika i mottem naszej wystawy fotograficznej niech będzie jego jakże mądra i jakże prosta zarazem myśl, że nie ma „Nic piękniejszego nad niebo, które przecież ogarnia wszystko, co piękne” – dodaje Monika Stachnik-Czapla.

Wystawa będzie czynna do 3 marca w Foto-Galerii NCK. Wstęp wolny.

Dla miłośników zwierząt, sztuki i teatru

„Mikołaj Kopernik. Inspiracje” to niejedyna wystawa, którą obecnie można oglądać w galeriach Nowohuckiego Centrum Kultury. Do 30 kwietnia na rynku NCK gościć będzie fotograficzna opowieść o świecie zwierząt przyrodnika Adama Wajraka „W naszej dziczy”.

Z kolei w Czarnej Galerii Centrum do 29 lutego prezentowane będą „Obrazy z kalendarza 2024”. To zdjęcia dzieł sztuki ze zbiorów instytucji, które posłużyły jako ilustracje do kolejnych miesięcy roku ściennego kalendarza.

Warto przypomnieć także o dwóch stałych galeriach NCK, gdzie można oglądać prace Zdzisława Beksińskiego i Jerzego Dudy-Gracza.

Natomiast już wkrótce w Nowohuckim Centrum Kultury zagoszczą dwie wystawy czasowe „Światy Innocentiego” oraz „Fikał z Koziołkiem Matołkiem” związane z Festiwalem Teatrów dla Dzieci. Więcej o wydarzeniu pisaliśmy tutaj: