O uniwersyteckich gmachach i kolekcjach. Nowa wystawa w piwnicach Collegium Maius [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W podziemiach Collegium Maius zagościła nowa wystawa fotograficzna. Ekspozycja otwiera cykl wydarzeń z okazji 60-lecia udostępnienia dla zwiedzających Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Muzeum UJ, mieszczące się w najstarszym budynku uniwersytetu Collegium Maius, zostało powołane do życia po II wojnie światowej, w 1947 roku. Jednakże w swoje progi zaprosiło zwiedzających dopiero 17 lat później. By uczcić 60-lecie otwarcia muzeum dla publiczności, instytucja przygotowała szereg atrakcji.

Co kryją uniwersyteckie gmachy i kolekcje?

Jubileuszowy rok Muzeum UJ otwiera umieszczona w piwnicach Collegium Maius wystawa fotograficzna Tomasza Niziołka. Ekspozycja dotyczy „Krakowskiej Trasy Akademickiej”.

– To autorska refleksja na temat różnych miejsc związanych z uniwersyteckimi kolekcjami, budynkami i ekspozycjami. Wystawa jest artystycznym, wielobarwnym dodatkiem do pewnego projektu, który realizujemy – mówi Joanna Ślaga, zastępczyni dyrektora Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Celem projektu jest opracowanie nowej krakowskiej ścieżki akademickiej, która uwypukli powiązania pomiędzy miastem i uniwersytetem. Chodzi nie tylko o wskazanie istniejących już śladów, ale także poszukanie tych nieobecnych jeszcze, mało znanych lub zapomnianych wątków, by na nowo wpisać uczelnię w krajobraz kulturowy Krakowa.

– Projekt obejmować będzie elementy popularyzatorskie, oferty edukacyjne czy swoiste trasy, które będą splotem wątków o historii uniwersytetu i jego społeczności, pewnymi sieciami powiązań i relacji – dodaje Joanna Ślaga.

Oglądając wystawę „Krakowska Trasa Akademicka”, zwiedzający będą mogli przyjrzeć się m.in. dziejom i architekturze uniwersyteckich budynków, a także poznać bogate zbiory uczelni.

O twórcy muzeum i kobietach

W ramach obchodów 60-lecia Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego, w zabytkowych murach zagoszczą także dwie inne ekspozycje.

W maju otworzymy wystawę poświęconą Karolowi Estreicherowi młodszemu – twórcy muzeum, profesorowi historii sztuki UJ, postaci nietuzinkowej w krajobrazie powojennego Krakowa, wizjonerowi, rewindykatorowi dzieł sztuki zagrabionych w czasie II wojnie światowej, niekiedy nazywanemu „Panem na Collegium Maius” ze względu na swój olbrzymi autorytet i często niekonwencjonalne metody działania – zapowiada Joanna Ślaga.

Jesienią zaś zwiedzający będą mogli zobaczyć wystawę „I na co Paniom to wszystko? O kobietach na Uniwersytecie Jagiellońskim”. Jej otwarcie zbiegnie się ze 130. rocznicą dopuszczenia kobiet do studiowania na najstarszej polskiej uczelni. Wspomniana zostanie także postać królowej Jadwigi.

– Będziemy otwierać się na różne tematy, różne aktywności i różnych odbiorców, którymi są lokalni mieszkańcy, turyści, a także nasza spółczesność uniwersytecka – podkreśla zastępczyni dyrektora Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Z okazji jubileuszu instytucja planuje także dodatkowe wydarzenia o charakterze naukowym, popularyzatorskim, artystycznym i edukacyjnym. Odbędą się m.in. sesje naukowe poświęcone interpretacji i roli dziedzictwa akademickiego dla rozwoju miasta i regionu, możliwości wykorzystania zasobów dziedzictwa uczelni w edukacji i popularyzacji nauki, jak również znaczenia muzeów uczelnianych w promowaniu dziedzictwa i ochronie dóbr kultury w czasie wojny i kryzysów.