Grand Parade programuje i pomaga

W różnego rodzaju charytatywne działania angażuje się wiele firm działających w Krakowie. Są wśród nich i takie, dla których pomaganie jest nieodzownym elementem tożsamości. Takim przykładem jest Grand Parade.

Grand Parade jest oddziałem technologicznym międzynarodowej korporacji William Hill, która jest jednym z największych operatorów zakładów sportowych w Wielkiej Brytanii, z oddziałami na całym świecie. – W Krakowie zatrudniamy około 400 programistów którzy na co dzień zajmują się tworzeniem produktów i rozwiązań technologicznych do zakładów sportowych i gier online m.in aplikacji, platform i systemów – mówi Kamil Stanuch z Grand Parade.

Ważna część

Ale to tylko część informacji o działalności firmy. Grand Parade aktywnie działa w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu, które przyjmuje wiele różnych form. Pandemiczny rok dał ku temu wiele okazji, odsłaniając nowe potrzeby lokalnych społeczności. Tak było np. w przypadku akcji „Dajże Kompa”, której celem było wyposażenie w komputery dzieci wykluczonych cyfrowo, którym brak sprzętu uniemożliwiał zdalną naukę. Firma przekazała na ten cel laptopy firmowe, ale zorganizowała też webinary tematyczne, podczas których zbierane były pieniądze na kolejne urządzenia.

Odpowiedzią na aktualne wyzwania było też zorganizowanie we współpracy z Almond Catering posiłków dla personelu medycznego jednego z krakowskich szpitali.

Zupa na Plantach

Pod koniec roku pojawiła się kolejna sposobność do wsparcia lokalnych społeczności, która spotkała się z dużym zaangażowaniem ze strony pracowników. Wszystko zaczęło się od tego, że epidemia uniemożliwiła zorganizowanie corocznej wigilii firmowej w stacjonarnej, tradycyjnej formule. Szybko pojawił się pomysł, by zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przeznaczyć na cele charytatywne.

Padło na Zupę na Plantach – fundację zajmującą się niesieniem pomocy osobom w kryzysie bezdomności. Okres zimy jest dla takich osób szczególnie trudny, a organizacja stawia sobie za cel docieranie do tych najbardziej potrzebujących. Oprócz przekazania pieniędzy firma zorganizowała zbiórkę żywności, odzieży i produktów pierwszej potrzeby. Kilka osób również zaangażowało się głębiej, dołączając do grona wolontariuszy.

– Wolontariat nie jest oczywistym wyborem spędzania czasu wolnego, jednak to właśnie spotkania z tymi ludźmi, niesienie im pomocy pozwala mi być tu i teraz oraz dzielić się dobrem którego sama doświadczam. Nigdy nie ma tego właściwego momentu na pomaganie innym, zawsze znajdzie się wiele wymówek, więc jeśli nadal się zastanawiasz, to po prostu to zrób, nie pożałujesz – zachęca Klaudia Siereńska, Koordynator Biura Grand Parade oraz wolontariuszka w Zupie na Plantach.

Spontanicznie i cyklicznie

Dyrektor Operacyjny Grand Parade mówi, że firma ma pomaganie w swoim DNA. To zarówno konkretne lokalne akcje, odpowiadające na potrzeby krakowskich społeczności danej chwili, jak i stałe zaangażowanie w różne formy pomocy. Regularnie organizowane są akcje oddawania krwi, w tym roku ramach WOŚP pracownicy zbierają pieniądze do firmowej e-skarbonki, a podczas akcji „Sprzątanie Świata” zebrali na terenie Zalewu Bagry 45 worków śmieci. Pracownicy firmy pomagali też w porządkowaniu schroniska dla zwierząt przy Rybnej, a młodzi sportowcy z lokalnego klubu sportowego Strażak Goszcza, dzięki zbiórce przeprowadzonej przez Grand Parade dostali nowe wyposażenie niezbędne do treningów m.in. piłki, bramki czy sprzęt do ćwiczeń.

W ramach branży

– Jako firma technologiczna działamy również intensywnie w obszarze edukowania i dzielenia się wiedzą ze społecznością programistów oraz osób pragnących zacząć pierwsze kroki w branży technologicznej – mówi Justyna Sroka, Manager Operacyjny w Grand Parade – Mamy kilka swoich cyklów wydarzeń IT w których nasi pracownicy dzielą się wiedzą. Kierujemy jem.in do osób zainteresowanych testowaniem manualnym i automatycznym oraz zagadnieniami związanymi z architekturą oprogramowania. Wspieramy także edukację przyszłych pokoleń programistów: niedawno jeden z naszych pracowników przeprowadził zdalnie warsztaty dla studentów Politechniki Krakowskiej dotyczące programowania aplikacji mobilnych.

Wspieranie różnorodności w IT

Działalność społeczna Grand Parade to też wsparcie różnorodności w branży. – Wierzymy jako firma, że kluczem do innowacyjności, kreatywności a w konsekwencji konkurencyjności na rynku jest wielość perspektyw, jakie wnoszą zróżnicowane zespoły. W samym krakowskim biurze mamy ponad 25 różnych narodowości prawie z pięciu kontynentów, wciąż rekrutujemy nawet na Antarktydzie i w Australii! Ponadto – wiedząc, że w branży IT przeważają mężczyźni – staramy się dążyć do balansu i zachęcać programistki oraz inżynierki do pracy w naszej firmie, a także wspierać inicjatywy z tym związane – mówi Kamil Stanuch.

Firma zaangażowała się w kilka projektów w tym obszarze. To m.in. „Lead IT, Lady” – program mentoringowy organizowany wspólnie z fundacją Women in Technology Poland, który ma na celu wzmacnianie kobiet w podejmowaniu ról liderskich w branży technologicznej. Z kolei wewnętrzne warsztaty programowania dla dziewczynek i ich rodziców „You Code, Girl” miały na celu zarażęnie pasją do technologii już od najmłodszych lat i pokazanie, że programowanie jest dla wszystkich.

Na najbliższy rok Grand Parade też ma już plany dotyczące działalności społecznej. Ale pewnie czas pokaże, jakie potrzeby jeszcze się pojawią.

comments powered by Disqus