Tylko w ostatnich pięciu latach urząd miasta wydał blisko 30 pozwoleń na realizację kolejnych hoteli na obszarze Starego Miasta.
Eksperci komentują, że wbrew przewidywaniom, snutym w trakcie pandemii koronawirusa, branża hotelarska nie jest jeszcze do końca nasycona, a miejsc noclegowych ciągle brakuje.Na obszarze dzielnicy I Stare Miasto znajdują się obecnie 102 hotele (stan na połowę 2023 roku). Wszystko wskazuje na to, że będzie ich tam przybywać. Tylko w ostatnich pięciu latach krakowski magistrat wydał 28 decyzji, zezwalających na realizację kolejnych obiektów hotelowych (na końcu artykułu publikujemy listę nieruchomości, których te decyzje dotyczyły).
Jeden z nich ma powstać przy ulicy Dolnych Młynów 10. To znany adres, ponieważ dawniej znajdowało się tam zagłębie knajpek i restauracji, popularne szczególnie wśród młodzieży. Na liście jest też ulica Stradomska 12-14. Tam hotel już powstał. Klientom oferuje 125 ekskluzywnych pokoi.
Branża hotelarska nadal się rozwija
– Na początku pandemii koronawirusa ludziom wydawało się, że branża hotelarska jest już nasycona i że gdy pandemia dobiegnie końca, nie będzie powstawało dużo nowych obiektów. Trudno jednak zauważyć, by nastąpiło zatrzymanie rozwoju branży – komentuje Marek Grochowicz z Instytutu Geografii i Gospodarki Przestrzennej UJ.
Zauważa, że „centralizacja obiektów hotelowych faktycznie występuje w dzielnicy Stare Miasto”.
– W porównaniu z innymi miastami historycznymi w Europie, centrum Krakowa jest relatywnie nieduże i zdominowane przez funkcję turystyczną. Tereny dookoła historycznego centrum nie są aż tak atrakcyjne, w związku z czym ponad przeciętne nagromadzenie hoteli, zwłaszcza tych o najwyższym standardzie, znajduje się w obszarze UNESCO, a także w jego okolicach (rejon Dworca Głównego, Bulwarów Wiślanych) – dodaje ekspert.
Wylicza, że w ostatnich kilku latach w historycznym centrum Krakowa pojawiło się kilka hoteli ponad 100-pokojowych. – Powstają obiekty z najwyższej półki, coraz mniej jest natomiast hosteli – kwituje Grochowicz.
Nocleg blisko zabytków
Tomasz Daros z Rady Dzielnicy I Stare Miasto zauważa, że miejsc noclegowych w Krakowie wciąż jest za mało w stosunku do zapotrzebowania. – Stolica Małopolski jest coraz chętniej wybierana jako cel podróży, szczególnie przez turystów z naszego kraju. Każdy przyjeżdżający do nas chciałby nocować jak najbliżej centrum miasta, w sąsiedztwie zabytków – dodaje Daros. Stąd kumulacja hoteli na Starym Mieście.
Daros nie widzi negatywnych skutków tego zjawiska. Upatruje ich natomiast w najmie krótkoterminowym. – W sposób niekontrolowany zamienia on całe kamienice w miejsca noclegowe dla turystów. Jako radni rozmawiamy z wieloma mieszkańcami, którzy skarżą się na osoby, wynajmujące w ten sposób mieszkania. Niestety podobne zjawisko jest widoczne w innych europejskich miastach historycznych. Duża jest tu rola ustawodawcy, który powinien wyposażyć samorządy w skuteczne narzędzia regulacji najmu krótkoterminowego – kwituje Daros.
Lista nieruchomości, gdzie powstaną bądź już powstały hotele:
- św. Gertrudy 26-29,
- plac Wszystkich Świętych 10,
- ul. św. Tomasza 17,
- ul. Szewska 5,
- ul. św. Marka 37,
- ul. Bracka 4,
- ul. Westerplatte 11,
- ul. Westerplatte 1/Lubicz 3,
- ul. Stradomska 12-14 i 12a,
- ul. Józefa Szujskiego 11,
- ul. Garncarska 2,
- ul. Józefa Szujskiego 3,
- ul. Garbarska 18,
- ul. Garbarska 9,
- ul. Karmelicka 12a,
- ul. Dolnych Młynów 10,
- ul. św. Sebastiana 30,
- ul. Józefa Dietla 83,
- ul. Berka Joselewicza 21,
- ul. św. Wawrzyńca 28,
- ul. Starowiślna 60,
- ul. Bożego Ciała 17,
- ul. Estery 6,
- ul. Kupa 7,
- ul. Józefa Dietla 13,
- ul. Józefa 15,
- ul. Długa 49, 51,
- ul. Długa 17a.