Human Week. W solidarności z osobami chorującymi psychicznie

Rozpoczął się Krakowski Tydzień Zdrowia Psychicznego poświęcony w tym roku postaci Antoniego Kępińskiego. W ramach wydarzenia odbędą się spotkania, wykłady i tradycyjnie mecz piłki nożnej.

Czwarta edycja „Human Week” potrwa od 10 do 14 października. To ważny tydzień dla osób, które zmagają się z chorobami psychicznymi.

– Cieszę się, że kwestia problemów zdrowotnych dotyczących psychiatrii jest ciągle aktualna. Ten czwarty Krakowski Tydzień Zdrowia Psychicznego pokazuje, że tematów nie wyczerpaliśmy. Tak długo jak będzie taka potrzeba i organizowane przez nas cykliczne wydarzenie będzie cieszyło się popularnością, to macie Państwo zapewnienie, że my do tego wydarzenia będziemy wracać – mówił podczas konferencji prasowej Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie.

O tym, co daje siłę

Hasło tegorocznej odsłony wydarzenia nawiązuje do pioniera polskiej psychiatrii humanistycznej i kierownika krakowskiej Kliniki Psychiatrii – Antoniego Kępińskiego. W tym roku mija 50 lat od śmierci wybitnego profesora.

– Gdy zastanawialiśmy się, co powinno być tematem czwartej edycji Human Week, myśleliśmy o tematach związanych z konsekwencjami emocjonalnymi pandemii czy traumą wojny. Uznaliśmy jednak, że zajmiemy się tymi zagadnieniami pośrednio, tzn. od strony, która związana jest nie z rozmową o tym, co trudne i z czym musimy się mierzyć, ale rozmowy wokół tego, co daje nam moc i siłę ­– wyjaśnił Maciej Pilecki, kierownik Kliniki Psychiatrii Dzieci i Młodzieży UJ CM.

W tym roku wydarzenia będą więc koncentrować się wokół osoby Antoniego Kępińskiego. Nie zabraknie wspomnień, historii i rozmów na temat tego, jak zmieniła się psychiatria i z czym będą mierzyć się następne pokolenia psychiatrów.

– Wspólnie z dyrekcją Szpitala Uniwersyteckiego podejmujemy wysiłki, aby pokazywać, że pacjent z zaburzeniami psychicznymi to taki sam człowiek jak każdy z nas. Człowiek, który przeżywa swoje kryzysy. Zgodnie z badaniami WHO co czwarta osoba w przeciągu swojego życia ma jakieś kryzysy psychiczne. Są to np. stany depresyjne, zaburzenia lękowe, problemy osobowościowe czy problemy związane z uzależnieniami – podkreśliła Dominika Dudek, kierownik Katedry Psychiatrii CM UJ.

Dzięki postępom współczesnej psychiatrii tacy pacjenci mogą normalnie żyć, jednak oprócz nowoczesnego leczenia potrzebne jest zrozumienie i wsparcie ze strony otoczenia. I temu służy właśnie Human Week.

Co w programie?

W ramach tegorocznej edycji Krakowskiego Tygodnia Zdrowia Psychicznego przez cały tydzień w różnych miejscach Krakowa będą odbywać się spotkania, wykłady, dyskusje oraz wydarzenia artystyczne, takie jak wieczór poetycki czy wernisaż wystawy „Wieża Babel w Galerii Miodowa”.

Z kolei jutro na Rynku Głównym odbędą się rozmowy z redaktorami czasopisma „Dla Nas”, Akademii Liderów Cogito i Stowarzyszenia „Otwórzcie Drzwi” oraz wywiady z mieszkańcami. Zwieńczeniem Human Week będzie tradycyjnie mecz piłki nożnej, który psychiatrzy oraz organizatorzy rozegrają w piątek w hali 100-lecia KS Cracovia.

Szczegółowy program dostępny na stronie internetowej humanweek.pl.

Organizatorem wydarzenia jest Szpital Uniwersytecki w Krakowie we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim oraz z Urzędem Miasta Krakowa, przy zaangażowaniu Stowarzyszenia na rzecz Rozwoju Psychiatrii i Opieki Środowiskowej.