Idealne miejsce do biegania

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Park Lotników Polskich jest jednym z najbardziej obleganych zielonych terenów w Krakowie. Upodobali go sobie również biegacze, którzy niedaleko Tauron Areny Kraków mają świetne warunki do biegania.

Moda na bieganie nie ominęła Krakowa. Świadczy o tym nie tylko liczba osób spotykanych na ulicach, bulwarach czy parkach, ale także zainteresowanie imprezami organizowanymi pod Wawelem przez miasto i inne podmioty.

Od świtu do zmierzchu biegaczy można spotkać w Parku Lotników Polskich. Niedaleko znajduje się Akademia Wychowania Fizycznego, teren wykorzystywany jest również na organizację treningów do największych krakowskich imprez, takich jak PZU Cracovia Maraton, PZU Cracovia Półmaraton Królewski i PZU Bieg Trzech Kopców.

I to właśnie prowadzący zajęcia trenerzy z AZS AWF Kraków Masters postanowili w 2015 roku, że zgłoszą projekt w ramach Budżetu Obywatelskiego. Wskazywali, że w tym popularnym miejscu i całym mieście brakuje wyznaczonej i odpowiednio oznaczonej trasy do uprawiania kultury fizycznej.

Dla amatorów i zawodowców

„Projekt służy rozwojowi kultury fizycznej w Krakowie dla każdej grupy wiekowej. Na oznaczonej i wymierzonej ścieżce można będzie prowadzić zajęcia na każdym etapie zaawansowania sportowego. Od początkujących adeptów łagodnych wysiłków do zawodników profesjonalnych, którzy będą mogli realizować na ścieżce swoje treningi” – argumentowali.

Nawierzchnia, oznakowanie, barierki

Co prawda w Parku Lotników Polskich ścieżki już były, ale w niektórych miejsca urywała się asfaltowa nawierzchnia.

– Późną wiosną i latem nie stanowiło to problemu, ale tuż po zimie i jesienią było gorzej. Dlatego, tak jak było to w projekcie, dokończyliśmy dwie alejki, utwardzając je sztuczną nawierzchnią – mówi Jarosław Tabor z Zarządu Zieleni Miejskiej.

Do tego urzędnicy zajęli się precyzyjnym oznakowaniem pionowym i poziomym dwóch pętli o długości jednego i trzech kilometrów. Jedna ma kolor żółty, a druga niebieski, więc bez problemu wiadomo, gdzie skręcić, by ćwiczyć na wybranym przez siebie dystansie.

W dwóch miejscach pojawiły się barierki o różnej wysokości, które ułatwiają wykonywanie stacjonarnych ćwiczeń. – W parku zamontowaliśmy też dwie tablice, na których zostały naniesione pętle. Każdy bez problemu może je zlokalizować – podkreśla Tabor.

Strzał w dziesiątkę

Trener Dariusz Kaczmarski z AZS AWF Kraków Masters przekonuje, że ten projekt dzielnicowy, zrealizowany za 117 tysięcy złotych, można podawać jako przykład, co warto robić dla ludzi w takich miejscach jak parki.

– To był dla nas wielki sukces, bo społeczeństwo tego potrzebowało. Teraz przekonujemy się, jak dużym zainteresowaniem cieszą się te ścieżki. Jestem w tym miejscu codziennie i widzę biegające tłumy. To był strzał w dziesiątkę – nie kryje zadowolenia Kaczmarski.

Podkreśla, że Kraków pokochał bieganie i moda na ten rodzaj aktywności nie ustanie, a jeszcze wzrośnie. – Dlatego warto zgłaszać projekty, a potem na nie głosować. Dzięki Budżetowi Obywatelskiemu mamy realny wpływ na to, czego potrzebujemy do życia lub rozwijania swoich zamiłowań – zachęca do głosowania.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Czyżyny
comments powered by Disqus