Igrzyska Europejskie. 60 mln nie tylko na przebudowę toru do kajakarstwa przy Kolnej

fot. Krzysztof Kalinowski
Przedstawiamy szczegóły kolejnej inwestycji w infrastrukturę sportową Krakowa przed III Igrzyskami Europejskimi w 2023 roku. Zmiany szykują się na torze kajakarstwa górskiego, a także w hotelu i hali sportowej Ośrodka Sportu i Rekreacji „Kolna". Nie ma za to konkretów, jeżeli idzie o tor do kajaków klasycznych. Trwają analizy.

Zarząd Infrastruktury Sportowej szacuje, że prace pochłoną 60 mln zł. Całość kosztów ma zostać pokryta ze środków budżetu państwa, które rząd przeznaczy na przygotowania do imprezy. Najnowsze informacje w sprawie finansowania przedstawiliśmy w poniedziałek przed południem:Prawie 20-letni tor będzie zadaszony

Czas, także w sporcie, nie stoi w miejscu. Kto na początku XXI wieku myślał o systemie VAR w piłce nożnej czy przelicznikach za wiatr w czasie rywalizacji skoczków narciarskich? Zmienia się także kajakrstwo górskie. Jakie modyfikacje zobaczymy prz ul. Kolnej? Przede wszystkim zmieni się geometria toru, który został oddanny do użytku w 2003 roku.

– Jest tendencja do przygotowania krótszych tras o większej skali trudności. W Krakowie poszłoby to w stronę skrócenia dolnej części toru. Zmiany są wprowadzane m.in. w związku z konkurencją slalomu ekstremalnego, który od 2024 roku będzie dyscypliną olimpijską – mówił nam pod koniec sierpnia Bogdan Popiela, wiceprezes Polskiego Związku Kajakowego. 

Nad obiektem powstanie zadaszenie długie na 400 metrów i szerokie na 45. Będą również nowe systemy startu, montażu figur i zasilania toru w wodę.

Po modernizacji Kraków będzie mógł aplikować o mistrzostwa świata zawodowców. 

W kwocie 60 mln zł zawarta jest także modernizacja budynków hotelu i hali Ośrodka Sportu i Rekreacji Kolna z zewnątrz i wewnątrz.

Hotel: 

- wentylacja i klimatyzacja, 
- remont sal konferencyjnych,
- remont pokoi wraz z wymianą wyposażenia,
- remont/czyszczenie elewacji.

Hala sportowa:

- wymiana podłogi sportowej,
- remont silowni wraz z wymianą wyposażenia,
- remont/czyszczenie elewacji.

– Termin rozpoczęcia prac, zarówno projektowych, jak i rzeczywistych działań w terenie, zależny jest od terminu uzyskania gwarancji finansowania inwestycji ze środków centralnych – mówi Michał Sobolewski, rzecznik prasowy ZIS.

Przed igrzyskami przy Kolnej miał zostać wybudowany także tor do kajakrstwa klasycznego. Czy uda się to zrobić, mamy wiedzieć za kilka tygodni.


Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Dębniki