III Igrzyska Europejskie nie są zagrożone?

fot. Den Didenko
Region przygotowuje się do zaplanowanych na lato 2023 roku igrzysk europejskich. W czasie walki z koronawirusem rozmowy o imprezie sportowej zeszły jednak na dalszy plan.

UEFA przełożyła piłkarskie mistrzostwa Europy na 2021 rok, coraz głośniej mówi się także o zmianie terminu igrzysk olimpijskich w Tokio. Osoby odpowiedzialne za organizację w Krakowie i Małopolsce igrzysk europejskich jeszcze nie muszą działać pod presją czasu i środowiska.

Na drugim planie

– Przygotowania Małopolski powoli idą do przodu. 13 marca marszałek Witold Kozłowski i wicemarszałek Tomasz Urynowicz uczestniczyli w długiej wideokonferencji z przedstawcielami Polskiego Komitetu Olimpijskiego – informuje Michał Drewnicki, rzecznik prasowy urzędu marszałkowskiego.

Podkreśla, że na razie na poważnie nie są brane pod uwagę scenariusze przełożenia lub odwołania imprezy. Dwie poprzednie edycje – w Baku i Mińsku odbyły się w czerwcu 2015 i 2019 roku. Do igrzysk nad Wisłą zostały więc jeszcze ponad trzy lata.

– Działamy, utrzymujemy stały kontakt, by później z marszu rozpocząć kolejne etapy pracy. Mamy w głowie igrzyska, ale są w tej chwili na drugim planie – mówi Janusz Kozioł, pełonomocnik prezydenta Krakowa ds. rozwoju kultury fizycznej.

Dotąd jedynym konkretem była deklaracja wicepremiera Jarosław Gowina. Minister nauki i szkolnictwa wyższego zapowiedział przed wyborami parlametarnymi, że jego resort przekaże śodki na remont akademików krakowskich uczelni. Mają w nich mieszkać i stołować się sportowcy, którzy przyjadą walczyć o medale igrzysk. 

III Igrzyska Europejskie mogą być szansą na przebudowę stadionu Wisły. Na obiekcie przy Reymonta rozważana jest uroczystość otwarcia imprezy. Miasto chciałoby również wykorzystać igrzyska do pozyskania środków potrzebnych do rozpoczęcia budowy basenu olimpijskiego przy ulicy Monte Cassino. Kraków liczy, że pieniądze na inwestycje otrzyma od rządu, ale dotąd z ust polityków nie usłyszeliśmy nic poza deklaracjami, że wsparcie będzie.

Dyscypliny? Przecieki zamiast konkretów

Nie poznaliśmy jeszcze oficjalnej listy dyscyplin, w których będą rywalizować sportowcy w kilku małopolskich miastach. Przedstawiciele Krakowa i województwa mieli przygotować 20 dyscypin i listę rezerwową, a potem skonsultować wybór z Międzynarodowym Komitetem Olimpijskim i Stowarzyszeniem Europejskich Komitetów Olimpijskich.

Przedstawiciele polskego sportu od początku podkreślali, że rozgrywane zawody mają być jak najwyższej rangi. Sportowcy mają walczyć nie tylko o medale IE, ale jednocześnie o tytuły mistrzów Europy i powinni mieć szansę uzyskać kwalifikacje do igrzysk olimpijskich w Paryżu.

Według wciąż nieoficjalnych informacji w Krakowie możemy oglądać rywalizację między innymi lekkoatletów, rugbistów, szermierzy, jeźdźców, siatkarzy plażowych i koszykarzy (odmiana trzyosobowa).