O godzinie 20:30 na stadionie miejskim im. Henryka Reymana rozpoczęła się zaplanowana na dwie i pół godziny ceremonia otwarcia III Igrzysk Europejskich Kraków-Małopolska 2023. W naszej relacji najważniejsze informacje, zdjęcia i wypowiedzi.
Dziękujemy, że byliście z nami.
W tradycyjnym, rytualnym obrządku zapalenia znicza brało udział ośmiu sportowców: Dawid Tomala, Marian Woronin, Zygmunt Smalcerz, Maja Włoszczowska, Robert Korzeniowski biegli dookoła stadionu, a po wykonaniu okrążenia, Anita Włodarczyk, Marcin Oleksy i Janusz Pyciak Peciak zapalili znicz olimpijski!
Najważniejszy moment! Rusza sztafeta ze zniczem III Igrzysk Europejskich.
Andrzej Duda, prezydent Rzeczypospolitej: W imieniu własny oraz moich rodaków witam tysiące najlepszych sportowców z 48 krajów Europy. Ogromnie cieszymy się, że Polska jest gospodarzem III Igrzysk Europejski. To szczególna edycja tej imprezy, bo igrzyska po raz pierwszy odbywają się na terytorium Unii Europejskiej. Jednocześnie jest to największe w tym roku wydarzenie sportowe na świecie. Jestem przekonany, że wszyscy czujemy, że już dzisiaj zapisuje się ono w historii.
Jacek Sasin, minister aktywów państwowych: Szacunek, determinacja, zwycięstwo – w tych słowach zawierają się emocje, które będą nam towarzyszyć przez najbliższe 12 dni podczas III Igrzysk Europejskich, wielkiego święta sportu. Weźmie w nim udział blisko siedem tysięcy sportowców z 48 krajów, ale 49 drużyn. Oprócz nich igrzyska przyciągnęły tu na południu Polski tysiące kibiców, którzy odwiedzą między innymi Kraków, Zakopane, Nowy Sącz, Nowy Targ czy Tarnów.
Przemówienie Jacka Sasina było przerywane gwizdami.
Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa: Miło mi jest powitać państwa w Krakowie, którego jestem gospodarzem. W Krakowie, mieście, które zostało wpisane na pierwszą listę światowego dziedzictwa. Ale Kraków to nie tylko dziedzictwo, to także patrzenie w przyszłość i rozwój. Kraków to także miasto sportu. Od wielu lat w sposób systematyczny budujemy infrastrukturę sportową, czego najlepszym przykładem jest ten stadion.
Witold Kozłowski, marszałek Małopolski: To dla nas ogromny zaszczyt gościć państwa. Serdecznie witamy w Małopolsce. Dziękujemy wszystkim władzom i organizacjom, które korzystając ze swojej wiedzy, doświadczenia i uprawnień wspierały komitet organizacyjny w pokonywaniu wielu trudności, które krok po kroku przybliżały nas do dziś. Do dnia, w którym zapłonie ogień pokoju, a Małopolska stanie się stolicą europejskiego sportu. Moi drodzy, Małopolska to miejsce niezwykłe pod każdym względem. Małopolska to miejsce przyjazne, gościnne i bezpieczne. To piękny region o wspaniałej historii. Dla mieszkańców Małopolski szacunek do godności drugiego człowieka, przyjaźń i tolerancja. Braterstwo i solidarność to wartości najbliższe, dlatego wojnie mówimy „nie”.
1. Krzysztof Cugowski
2. Bednarek, Tribbs
3. T.LOVE + artyści
Recital Ikony Polskiej Sceny Muzycznej.
Motywy użyte w stroju nawiązują do polskiego etnicznego dziedzictwa kulturowego, tworzą je wzorce stroju podhalańskiego, motywy ze strojów małopolskim, kilim huculski podkarpacki, fakt podlaski i kujawski, a także impresje wielkich jezior mazurskich. Całość stroju dopełnia pawie pióro – jeden z najbardziej charakterystycznych dodatków do krakowskiego czepca – męskiego nakrycia głowy ludowego stroju krakowskiego.
Projektantami stroju jest duet Juliusz Rusin i Maciej Jóźwicki. Projektanci współpracują ze sobą od 2017 roku. Ukończyli poznańskie uczelnie artystyczne: Juliusz projektowanie ubioru w Wyższej Szkole Umiejętności Społecznych, a Maciej wzornictwo na Uniwersytecie Artystycznym.
Trwa przemarsz sportowców, uczestników IE 2023. pic.twitter.com/yvugBwtFSi
— Michał Knura (@MichalKnura) June 21, 2023
Widzom prezentują się przedstawiciele 48 krajów (za wyjątkiem wykluczonych sportowców z Rosji i Białotusi), a także drużyna uchodźców.
Wcześniej publiczność żywiołowo reagowała na sylwetki prezentowanych sportowców, zwłaszcza startujących w XXI wieku.
Roksana Węgiel https://t.co/TBI6YQiS4U pic.twitter.com/xYQPren9dB
— Michał Knura (@MichalKnura) June 21, 2023
Widzowie poznają sylwetki:
1. Haliny Konopackiej
2. Janusza Kusocińskiego
3. Ireny Szewińskiej
4. Justyny Kowalczyk
5. Roberta Kubicy
6. Anity Włodarczyk
7. Adama Małysza
8. Roberta Korzeniowskiego
9. Roberta Lewandowskiego
10. Igi Świątek
Daria ze Śląska. Otwarcie igrzysk. pic.twitter.com/aqEhcAhIAJ
— Michał Knura (@MichalKnura) June 21, 2023
1. Tribbs,
2. Daria ze Śląska
3. Roxy Węgiel
Tancerze-performerzy tworzący rzekę Wisłę zapalają światełka – tworzy się świetlista rzeka światła nawiązująca formą do spontanicznie tworzących się w polskich miastach po śmierci Jana Pawła II wielokilometrowych pochodów uformowanych z wiernych niosących zapalone świecie i lampiony. Przed sceną zapala się snop silnego światła, który wyobraża Świętego.
Słyszymy fragment Homilii wygłoszonej na Błoniach w Krakowie 9 czerwca 1979 roku podczas pierwszej pielgrzymki papieskiej do Polski: Musicie być mocni mocą miłości, która jest potężniejsza niż śmierć, musicie być mocni miłością, która we wszystkim pokłada nadzieję, wszystko przetrzyma, tej miłości, która nigdy nie ustaje.
Na murawie ustawione jest astrolabium, któremu towarzyszą tancerze-akrobaci. Wokół nich odbywa się dynamiczna choreografia w trzech okręgach wyobrażających ruch planet. Tancerze trzymają w rękach trzymetrowe balony przedstawiające poszczególne planety naszego układu. Są to: Kraków, Wenus, Mars, Jowisz, Ziemia, Merkury, Neptun. Muzyka wyraża harmonię ruchu planet.
Na murawę wjeżdża pięć wozów z fragmentami gór lodowych, na których grają bębniarze grupy muzycznej Wataha Drums, grupy performerów tworzą choreografię przesuwających się bloków lodowca. Brzmienia nawiązują do odgłosów pękającej kry.
Każdy z trenów przedstawia osobny projekt witraża. Są to: „Bóg Ojciec”, „Polonia”, „Ogień” i „Woda”. Każdy z trenów podtrzymywany jest przez 15 postaci.
Muzyka tej odsłony zaczyna się od dźwięku dzwonu Zygmunt.
Z dwóch stron stadionu ustawione zostaną wielkoformatowe książki z wierszami poetki. 60 tancerzy wykonuje rytmiczny ruch do dźwięków maszyny do pisania. Na środku tworzy się choreografia z wydrukiem kolażu której finałem jest utworzenie się portretu Szymborskiej. Na kolażu ułożone zostaje motto zaczerpnięte z jej twórczości: „Żaden dzień się nie powtórzy”
Na głównej scenie gra Leszek Możdżer, z tancerzy uformowana jest rzeka Wisła. Air tracki tworzą pięciolinie, na której gimnastycy tworzą nutowy zapis muzyczny Etiudy Rewolucyjnej Fryderyka Chopina.
Było też o Hejnale Krakowskim i Lajkoniku, Stańczyku, odzyskania przez Polskę niepodległości.
POLSKIE LEGENDY I WAŻNE MOMENTY POLSKIEJ HISTORII
Na arenie pojawia się kolejno siedem ruchomych inscenizacji ilustrujących polskie legendy oraz ważne momenty i postacie z polskiej historii. Wyjeżdża po kolei sidem wozów, każdy w osobnej barwie, nawiązującej do treści przekazu. Nad areną krąży nieustannie biały orzeł.
Muzykę do całości widowiska skomponował Krzysztof Maciejowski.
Film z lotu ptaka pokazuje najpiękniejsze miejsca Małopolski i jej tradycyjne symbole: czerwone korale, ciupagę, obwarzanka. Ogromny czerwony koral na rynku spłoszy stado gołębi. Jeden z nich stanie się narratorem opowieści. Ogień Smoka Wawelskiego niemal opali mu skrzydła, odkryje piękno przełomu Dunajca i skonfrontuje się z muralem Andrzeja Pągowskiego w Oświęcimiu, by na końcu podróży dotrzeć na stadion, tuż przed rozpoczęciem igrzysk.
Ważnym elementem tej opowieści są ludzie – dziewczyna tańcząca w krakowskim stroju, kajakarz czy flisak podczas spływu Dunajcem. Zobaczymy ich portrety i reakcję na spotkanie z gołębiem. Motyw muzyczny nawiązuje do krakowskiego hejnału.
Murawa została pokryta wykładziną. Na niej również będzie prezentowany program artystyczny.
Całkowity koszt organizacji ceremonii otwarcia i zamknięcia to niespełna 23 mln zł.
Zdjęcie z godziny 19: