Insygnia władzy przekazane. AGH ma nowego rektora [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W środę w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie odbyło się symboliczne przekazanie insygniów władzy nowemu rektorowi.

Prof. Jerzy Lis zastąpił na tym stanowisku prof. Tadeusza Słomkę, który kierował AGH przez ostatnie osiem lat.

Nowy rektor otrzymał od swojego poprzednika, prof. Tadeusza Słomki berło oraz górniczy topór ceremonialny, który podkreśla wierność ideałom akademickim i zawodowym.

„Nie możemy na tym poprzestać”

– Od początku powstania AGH realizujemy misję aktywnej współpracy z gospodarką. W ostatnim okresie zbudowaliśmy nowoczesne systemy wytwarzania własności intelektualnej oraz transferu technologii. Nie możemy na tym poprzestać – mówił prof. Jerzy Lis.

Podkreślił, że ważną częścią misji i strategii AGH jest rozwój współpracy edukacyjnej i badawczej. Stwierdził, że kluczowe jest utrzymanie wysokiego poziomu współpracy uczelni z przemysłem i otoczeniem społeczno-gospodarczym.

Nowy rektor zwrócił również uwagę na wzrost liczby studentów zagranicznych w AGH, staży i wyjazdów naukowych dla pracowników.

Prof. Lis zadeklarował, że chciałby rozwijać koncepcję „uniwersytetu wartości”. Ocenił, że „bez wytwarzania wartości ponadczasowych nie ma prawdziwego uniwersytetu”.

Ustępujący ze stanowiska prof. Tadeusz Słomka poinformował, że pełnienie funkcji rektora było zwieńczeniem jego 48-letniej pracy. Były już rektor jest z wykształcenia geologiem i całą swoją zawodową karierę związał z uczelnią. 

comments powered by Disqus