Inwazja raków luizjańskich w stawie Dąbskim. Rozpoczął się odłów

Staw Dąbski w Krakowie fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Od 19 lipca do 20 listopada w stawie Dąbskim prowadzone będą odłowy inwazyjnego gatunku obcego – raka luizjańskiego – zapowiada Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie.

Rak luizjański to gatunek pochodzący z Ameryki Północnej. Ze względu na liczne odmiany barwne jest ceniony w akwarystyce na całym świecie, jednakże w środowisku przyrodniczym uchodzi za gatunek bardzo inwazyjny. Jego obecność wiąże się z zagrożeniem dla zwierząt i roślin naturalnie występujących w danym miejscu.

Raki luizjańskie w stawie Dąbskim

Ze względu na pojawienie się raków luizjańskim w stawie Dąbskim, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Krakowie podjął działania zaradcze oparte na kontroli, izolacji i eliminacji tego gatunku. Odławianiem raków zajmie się Rafał Maciaszek, inicjator projektu Łowca Obcych.

– Działania zaradcze prowadzone w stawie Dąbskim polegają na odłowie raków poprzez aktywny odłów ręką i podbierakiem, a także przy użyciu dedykowanych pułapek. Odłowy będą prowadzone przez minimum 25 dni, w rozłożeniu na miesiące: lipiec, sierpień, wrzesień, październik (dopasowane do aktywności dobowej raka luizjańskiego, jego liczebności, warunków terenowych oraz warunków pogodowych) – informuje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie.

Odłowione gatunki obcych raków zostaną zagospodarowane do celów badawczych, jako pokarm dla zwierząt w ośrodkach rehabilitacji zwierząt lub ogrodach zoologicznych.

– Podjęcie odpowiedzialnych i niezwłocznych działań daje szanse na odniesienie sukcesu, z uwagi na fakt, że gatunek ten jest na wczesnym stopniu inwazji w Polsce. Ma to duże znaczenie w szczególności dla ochrony rodzimych raków oraz płazów, które nie mają szans przeżyć w miejscach występowania raka luizjańskiego – tłumaczy RDOŚ w Krakowie.

Z uwagi na zagrożenie spowodowane występowaniem raka luizjańskiego w wodach europejskich, zaklasyfikowano go jako gatunek stwarzający zagrożenie dla UE, podlegający szybkiej eliminacji. Celem jest przede wszystkim ograniczenie dalszego rozprzestrzeniania się tego niepożądanego gatunku.