Inwestycja jeszcze się nie rozpoczęła, a już ma opóźnienie

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Zapowiadany start prac na ulicy Kościuszki i Zwierzynieckiej opóźni się o tydzień.

Zgodnie z zapowiedziami przedstawicieli magistratu remont ulic Kościuszki i Zwierzynieckiej miał się rozpocząć w najbliższą sobotę. Tak jednak się nie stanie. Robotnicy na plac budowy wejdą dopiero 2 września.

Jak poinformował zastępca prezydenta Krakowa Jerzy Muzyk, umowę z wykonawcą (krakowską firmą ZUE) udało się podpisać we wtorek. Powodem opóźnień nie jest działanie lokalnych urzędników, a konieczność oczekiwania na opinię z Urzędu Zamówień Publicznych. Inwestycja na ostatniej prostej dotrzymała dofinansowanie ze środków unijnych w wysokości ponad 48 proc.

Generalny remontSamo zadanie ma kosztować ponad 94 mln zł. Nie będzie polegało tylko na wymianie torowiska oraz sieci trakcyjnej. Pod ziemią wymienione zostaną wszystkie instalacje (wodociągowe, kanalizacyjne, ciepłownicze, elektryczne czy światłowód). Następnie ułożone zostaną nowe chodniki, a także jezdnia. Na całej długości pojawią się także nowe latarnie uliczne, doświetlone zostaną przejścia dla pieszych oraz wymienione zostaną wiaty przystankowe.

– To jeden z najbardziej pilnych remontów, jakie musimy przeprowadzić – przyznał wiceprezydent Muzyk. – Zdaję sobie sprawę, że jego wykonanie będzie uciążliwe w funkcjonowaniu miasta – podkreślił.

Mostek nad Rudawą i Aleje


Wiesław Nowak, prezes ZUE: – Nie ma remontu, szczególnie w tak dużym zakresie, który nie powodowałby utrudnień. Mogę zadeklarować, że zrobimy wszystko, aby te utrudnienia były jak najmniej uciążliwe dla mieszkańców. Remont zaczniemy w nocy 2 września od zdjęcia sieci trakcyjnej, wprowadzenia tymczasowej organizacji ruchu. Jednak nie będziemy wprowadzali żadnych zmian w organizacji ruchu na Alejach Trzech Wieszczów. Największe utrudnienia pojawią się na mostku nad Rudawą w ciągu ulicy Kościuszki, który zostanie wyremontowany. W pierwszym etapie realizacji będziemy demontować ciągi piesze oraz pas drogowy do torowiska. Samo torowisko pozostawimy na potrzeby budowy oraz dojazdu mieszkańców i przedsiębiorców.

Kolejne duże zmiany będą wprowadzone 23 września. Tego dnia zostanie zmieniona organizacja ruchu na Alejach Trzech Wieszczów. Wykonawca remontu mostu Dębnickiego przeniesie się ze swoją pracę na nitkę bliżej Wawelu. Wtedy rozpocznie się remont przejazdu tramwajowego przez tarczę skrzyżowania ulic Kościuszki, Zwierzynieckiej i al. Krasińskiego, który ma potrwać do końca listopada.

Autobusy na os. Podwawelskie

Kliknij, aby powiększyć
Kliknij, aby powiększyć

Łukasz Franek, dyrektor Zarządu Transportu Publicznego powiedział, że w związku z wyłączeniem torowiska na dziesięć miesięcy zostanie wprowadzona zastępcza komunikacja autobusowa. Główne zmiany dotkną osoby dojeżdżające do miasta z sąsiednich gmin. Wszystkie aglomeracyjne linie autobusowe, które teraz dojeżdżały na Salwator, będą skierowane z ulicy Księcia Józefa przez most Zwierzyniecki, a następnie ulicami Zielińskiego, Monte Casino do pętli autobusowej na osiedlu Podwawelskim.

Po konsultacjach społecznych z mieszkańcami organizatorzy transportu zdecydowali, że linia nr 109 będzie dalej dojeżdżała z Bielan na Salwator. Swoją końcówkę na Salwatorze będzie miała też linia 100, której autobusy wcześniej dojeżdżały na rondo Grunwaldzkie.

Tymczasowa linia tramwajowa

Linia nr 1 od 2 września zostanie skierowana na pętlę w Cichym Kąciku. Natomiast linie nr 2 i 6 zostaną zawieszone. Za to uruchomiona będzie tymczasowa linia nr 72 z trasą z Cmentarza Rakowickiego, przez ulice Rakowicką, Lubicz, Basztową, Dunajewskiego, Podwale, plac Wszystkich Świętych, Stradomską, Krakowską, Limanowskiego, Wielicką i estakadą nad dworcem w Płaszowie do pętli na Małym Płaszowie.

Tramwaje na ulice Kościuszki i Zwierzyniecką powinny powrócić najpóźniej przed końcem czerwca przyszłego roku. A sama inwestycja ma się formalnie zakończyć na początku września przyszłego roku. – Mogę zadeklarować – w oparciu o dokumentację – że zrealizujemy to zadanie w wyznaczonym czasie. Jednak nigdy nie wiemy, co odkryjemy w ziemi. Zrobimy wszystko, aby to było maksymalnie 12 miesięcy – stwierdził prezes ZUE Wiesław Nowak.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto Zwierzyniec