Jak w najlepszym hotelu. Droga droga do wytrzeźwienia

fot. Krzysztof Kalinowski

Na obradach rady miasta odbyło się pierwsze czytanie w sprawie przyjęcia nowej stawki za dobowy pobyt w Miejskim Centrum Profilaktyki Uzależnień przy ul. Rozrywka.

Miasto jest zobowiązane do prowadzenia izby wytrzeźwień, co roku również musi ustalać odpowiednią opłatę dla osób, które tam pod opieką specjalistów dochodzą do pełnej sprawności.

Opłata ta, zgodnie z ustawą, podlega corocznej waloryzacji o średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem, w poprzednim roku kalendarzowym. Do tej pory osoby, które skorzystały z izby wytrzeźwień były zobowiązane do zapłaty 393 zł. Nowa kwota została ustalona na 437 złotych.

W 2022 roku, do izby wytrzeźwień zostało przyjętych ponad 6 tysięcy osób. W przeważającej większości byli to mężczyźni. Z izby skorzystało bowiem tylko 766 kobiet. Kilkanaście osób nie miało skończonych 18 lat. Na raz trzeźwieć może około 60 osób.

Kiedy trafia się do izby wytrzeźwień?

Służby muszą działać zgodnie z zapisami ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, która mówi, że „osoby w stanie nietrzeźwości, które swoim zachowaniem dają powód do zgorszenia w miejscu publicznym lub w zakładzie pracy, znajdują się w okolicznościach zagrażających ich życiu lub zdrowiu albo zagrażają życiu lub zdrowiu innych osób, mogą zostać doprowadzone do izby wytrzeźwień (…)”.