News LoveKraków.pl

Jak wojna w Izraelu wpływa na branżę turystyczną?

Zdjęcie ilustracyjne fot. LoveKraków.pl

Wojna Izraela realnie wpływa również na to, co dzieje się w Krakowie. Najbardziej jest to zauważalne po liczbie odwiedzających Muzeum Auschwitz. Spadki liczby gości potwierdzają również krakowskie hotele.

Od ponad 100 dni trwa konflikt zbrojny w Strefie Gazy. 7 października bojownicy Hamasu zaatakowali Izrael. Zginęło około 1200 Izraelczyków, a 240 osób zostało porwanych do Strefy Gazy. W wyniku prowadzonych walk życie straciło ponad 23 tys. Palestyńczyków (dane na 16 stycznia). Tel Awiw odpowiedział masowym uderzeniem, a izraelscy przywódcy oświadczyli, że celem jest „unicestwienie Hamasu i sprowadzenie do domu wszystkich zakładników”.

Konflikt ten jest przedmiotem gorącej dyskusji na całym świecie i realnie wpływa na różne kraje, w tym Polskę. W Krakowie odczuwa to m.in. branża turystyczna.

Dane z Kraków Airport

Z drugiego miejsca w 2019 roku pod względem przewiezionych pasażerów, Tel Awiw spadł na trzecie w 2023 roku.

Tym samym Izrael znalazł się na piątym miejscu pod względem przewiezionych pasażerów w 2023 roku w sezonie wakacyjnym.

– Przed wybuchem wojny (do 7 października 2023 roku) na połączeniu KRK - TLV operowali przewoźnicy: Ryanair, LOT oraz Wizz Air. Ze względu na obecną sytuację na razie loty pozostają zawieszone [węgierskie linie zapowiedziały powrót tego połączenia do 1 marca - przyp. red]. W danym momencie na trasie KRK – TLV operuje tylko nowy przewoźnik Sund’Or dwa razy w tygodniu – przekazała nam rzeczniczka krakowskiego lotniska, Natalia Vince.

Hotele i resturacje: Odnotowują spadek turystów

– Wojna w Ukrainie i sytuacja około wojenna ma większy wpływ niż sama wojna Izraela. Natomiast klientów jest dużo mniej. Myślę jednak, że nie jest to spowodowane samym konfliktem zbrojnym w Izraelu, tylko pozostałymi czynnikami – mówi pracownik restauracji Ariel, przy ul. Szerokiej 18.

Z kolei hotel Estera zanotował spadek rezerwacji grupowych.

Rubinstein & Sky Bar zauważa znacznie mniej turystów z Izraela. – Wcześniej mieliśmy dużo grup zorganizowanych, a teraz jest ich znacznie mniej, z tego co zauważyliśmy. Jednak na marzec są już większe rezerwacje. Tak że mamy nadzieję, że powoli do nas ten ruch wróci – mówi recepcjonistka hotelu.

– W naszych krakowskich hotelach nie obserwujemy żadnych istotnych zmian w liczbie rezerwacji gości z Izraela, zarówno w przypadku gości indywidualnych, jak i rezerwacji grupowych. Można powiedzieć, iż na chwilę obecną liczba rezerwacji jest porównywalna z liczbą z ubiegłego roku o tej porze. Oczywiście, w każdej chwili może się to zmienić. Część rezerwacji grupowych jest na dalsze terminy i nie weszły jeszcze w okres anulacji bezkosztowej – przekazała nam Anna Stefańczyk, dyrektor hoteli SATORIA GROUP.

– W ostatnim czasie mamy zdecydowanie mniejszy ruch. Trochę to utożsamiamy z tą wojną, bo mieliśmy sporo turystów z okolic Izraela, teraz jest ich znacznie mniej. Aczkolwiek wiążemy tę sytuację z sezonem zimowym – mówi LoveKraków.pl jedna z kelnerek Hamsy.

KL Auschwitz-Birkenau i liczba zwiedzających

Zwróciliśmy się również z zapytaniem do biura prasowego Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau, jakie są statystyki dotyczące liczby odwiedzających.

– Tak, istnieje wyraźna korelacja. Bezpośrednio po ataku Hamasu na Izrael odwołane zostały w zasadzie wszystkie wizyty odwiedzających z tego kraju. Stan ten utrzymuje się po dziś. W 2023 r. Miejsce Pamięci odwiedziło łącznie co najmniej 18,5 tys. osób z Izraela (przy czym w listopadzie i grudniu było to zaledwie 80 osób) – powiedział Bartosz Bartyzel, rzecznik prasowy Muzeum Auschwitz.