Jak zmiany klimatu wpływają na bioróżnorodność? Odpowiedź poznasz w Ogrodzie Botanicznym UJ

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Spacery klimatyczne rozpoczęliśmy na przełomie kwietnia, maja. Pierwsze dedykowane były seniorom. Z naszą propozycją wystąpiliśmy do Centrów Aktywności Seniora. Od tego czasu udało się przeprowadzić 11 takich spacerów. Inicjatywa cieszy się sporym zainteresowaniem – mówi Kamila Fordońska doradca ds. klimatu i środowiska przy Wydziale Gospodarki Wodnej i Klimatu UMK.

90-minutowe, klimatyczne spacery z przewodnikiem po Ogrodzie Botanicznym UJ to okazja nie tylko do zapoznania się z florą ogrodu, ale także możliwość odbycia warsztatów ekologicznych „w pigułce”.

Przewodnicy w Ogrodzie Botanicznym opowiedzą o tym, jak zmiany klimatu wpływają na bioróżnorodność. Są one prezentowane na wybranych gatunkach roślin dostępnych w Ogrodzie. – W ten sposób prowadzimy edukację klimatyczną. Chcemy robić to w aktywny sposób - podkreśla Fordońska.

W związku z dużym zainteresowaniem inicjatywą, organizatorzy postanowili jesienią zorganizować kolejne tego typu spacery. Nie wykluczone, że projekt na stałe wpisze się w kalendarz krakowskich wydarzeń.

Oferta skierowana jest do wszystkich chętnych mieszkańców Krakowa, a w szczególności do dzieci i młodzieży, którzy chcą spędzić czas w otoczeniu przepięknej roślinności i poszerzyć swoją wiedzę m.in. o tym, jak zmiana klimatu wpływa na przesunięcie okresu kwitnienia poszczególnych roślin czy kiełkowania w czasie, a także poznać fenologiczne przejawy istnienia miejskich wysp ciepła.

Spacery po Ogrodzie Botanicznym (ul. Kopernika 27) są bezpłatne. Odbędą się 5 września 2023 od godziny 12:00 do godziny 13:30 oraz 7 września 2023 o tej samej porze.

Na jesienną edycję wydarzenia wszystkie miejsca zostały już zarezerwowane.