Największy na świecie amfisben odkryty – ogłosił Instytut Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk. Pracownik jednostki, dr hab. Georgios Georgalis, znalazł się w międzynarodowym gronie naukowców, którzy przeprowadzili badania.
Dr hab. Georgios Georgalis jest współautorem badań o odkrytym właśnie gatunku, które opublikowane zostały w „Zoological Journal of the Linnean Society”. Jak tłumaczą przedstawiciele zlokalizowanej w Krakowie jednostki PAN, amfisbeny, powszechnie znane jako „jaszczurki robaki”, reprezentują grupę małych, zwykle beznogich gadów, a dr Georgalis swoje badania prowadził w międzynarodowym zespole, we współpracy z kolegami z Instytutu Senckenberga, Instytutu Nauk o Ewolucji Uniwersytetu w Montpellier, Narodowego Muzeum Historii Naturalnej w Paryżu i Krajowego Urzędu Górnictwa w Tunezji.
W badaniach opisano nowy rodzaj i gatunek gadów amfisbeńskich z wczesnego eocenu (około 50 milionów lat temu) Tunezji. Nowo odkrytego gada nazwano Terastiodontosaurus marchelosanchezi ze względu na obecność ogromnego zęba zarówno w górnej, jak i dolnej szczęce - jak tłumaczy Instytut Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN od greckich słów „τεράστιος”, czyli „ogromny” i „ὀδούς” (w dopełniaczu: „ὀδόντος”, czyli „ ząb').
Przedstawiciele jednostki dodają przy tym, że dzięki tym ogromnym i szczególnym zębom był on w stanie zmiażdżyć duże ślimaki żyjące w jego środowisku. – Terastiodontozaur, którego wielkość może przekraczać 1 metr, jest największym znanym przedstawicielem amfisbenów – czytamy w komunikacie.