„Jazda bez czytanki”. Znane nazwiska w kampanii społecznej A4 Katowice-Kraków

Krystyna Czubówna oraz znani rysownicy i rysowniczki: Andrzej Mleczko, Marta Frej, Andrzej Rysuje, Magda Danaj – Porysunki i Janek Koza współtworzą kampanię społeczną „Jazda bez czytanki”, której organizatorem jest zarządca autostrady A4 Katowice-Kraków. Inicjatywa ma na celu zwiększenie świadomości zagrożeń, jakie niesie za sobą korzystanie z telefonów podczas prowadzenia pojazdów.

W 2022 roku policjanci drogówki tylko w województwie śląskim odnotowali aż 5 500 wykroczeń dotyczących korzystania z telefonów w trakcie jazdy. To o niecałe 500 przypadków mniej niż w 2021 roku, ale liczby wciąż są zbyt duże.

Kosztowna chwila nieuwagi

– Każde działanie powodujące brak skupienia na drodze jest niebezpieczne i stwarza zagrożenie. Jadąc z prędkością 50 km/h, w ciągu 1 sekundy potrzebnej na reakcję przejeżdżamy już prawie 14 metrów, więc nawet ta chwila nieuwagi na odczytanie smsa może doprowadzić do tragedii – tłumaczy sierż. sztab. Damian Sokołowski, specjalista Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Dane statystyczne oraz badania wyraźnie pokazują, że korzystanie z telefonów w trakcie prowadzenia pojazdów to wciąż duży problem. Aż 57 procent kierowców przyznaje, że używa telefonów komórkowych w podróży, a co trzeci uważa, że ma na tyle podzielną uwagę, że może bezpiecznie używać telefonu w samochodzie. Tymczasem nawet co czwarty wypadek w Polsce może być spowodowany tym, że kierowca – zamiast na drodze – jest skupiony na swoim telefonie (dane Instytutu Transportu Samochodowego oraz raport Kantar dla PZU „Używanie telefonu w trakcie prowadzenia samochodu”, sierpień 2019).

Głosem i rysunkiem

– Dla nas, jako zarządcy autostrady A4 Katowice-Kraków, bezpieczeństwo użytkowników jest priorytetem. Dostrzegając wagę problemu, jakim jest korzystanie ze smartfonów w trakcie jazdy, zdecydowaliśmy się na zorganizowanie kampanii „Jazda bez czytanki” – informuje Rafał Czechowski, rzecznik prasowy Stalexport Autostrada Małopolska S.A. – Nieuważność kierowcy na drodze szybkiego ruchu niesie znacznie większe ryzyko konsekwencji dla ludzkiego zdrowia i życia. Bezpieczne prowadzenie samochodu i aktywne korzystanie ze smartfonów lub innych urządzeń mobilnych definitywnie się wykluczają. Udział w ruchu drogowym nie powinien być jazdą bez trzymanki – dodaje.

Do wzięcia udziału w kampanii „Jazda bez czytanki” zostali zaproszeni znani, lubiani i cenieni: głos spokoju i rozsądku Krystyna Czubówna, a także rysownicy i rysowniczki: Andrzej Mleczko, Marta Frej, Andrzej Rysuje, Magda Danaj – Porysunki i Janek Koza, którzy w charakterystyczny dla swojej twórczości sposób w przygotowanych ilustracjach zachęcają do porzucenia telefonów komórkowych na czas prowadzenia pojazdów.