News LoveKraków.pl

Jednorazowe e-papierosy to „niezdrowy mit”. Rząd szykuje zmiany

Zdjęcie ilustracyjne fot. pixabay.com

Ograniczenia reklam, edukacji społeczeństwa, ale niecałkowitego zakazu sprzedaży e-papierosów chce dr Anna Prokop-Staszecka, lekarz pulmonolog, radna Krakowa. Jak mówi w rozmowie z LoveKraków.pl, e-papierosy wcale nie są zdrowszą alternatywą dla palenia tytoniu.

Wzorem Wielkiej Brytanii polski rząd chce ograniczyć sprzedaż jednorazowych papierosów elektronicznych. O takim rozwiązaniu mówiła m.in. Izabela Leszczyna, minister zdrowia.

Co jest impulsem do takich zmian? Przede wszystkim kwestie zdrowotne. Coraz częściej tego typu wyroby tytoniowe są pierwszymi, po które zaczynają sięgać młodzi ludzie. Trudniejszy dostęp do tych środków ma szansę wpłynąć na ograniczenie nikotynizmu w kraju.

Szefowa resortu zdrowia podczas wywiadu dla radiowej „Trójki” zdradziła, że Ministerstwo Zdrowia rozpoczyna prace nad zmianami dotyczącymi jednorazowych e-papierosów.

– Te papierosy to plaga, będziemy chronić szczególnie młodych ludzi – deklaruje Izabela Leszczyna.

Zagrożenie dla młodych

Jak szkodliwe są skutki palenia jednorazowych e-papierosów, a także o micie, jakim jest twierdzenie, że są „zdrowsze” od tradycyjnych papierosów, mówi w rozmowie z LoveKraków.pl dr Anna Prokop-Staszecka, pulmonolog.

– Mit, że jest to mało szkodliwe spowodował, że mamy przyzwolenie społeczne na palenie tego rodzaju papierosów. Dla mnie tragedią jest fakt, że młodzi ludzie sięgają po te papierosy i że są one wszędzie. Od 4 do 6 tys. najgorszych substancji jest w papierosie tradycyjnym, ale ile tego jest w e-papierosie tego nie wiemy. Wciąż trwają badania.

Jak zauważa lekarka z 40-letnim stażem pracy, problem jest złożony: po pierwsze to kwestia mody, po drugie przyzwolenia społecznego, a po trzecie, co jest najgorsze, że to popularna używka wśród młodzieży.  –  Jesteśmy w czołówce Europy i świata, jeżeli chodzi o palenie wśród młodych 15-17-latków – dodaje.

Zapytana o skutki, jakie niesie używanie e-papierosów, dla zdrowia, dr Prokop-Staszecka odpowiada: – Są już opisywane przypadki ostrego uszkodzenia płuc, które prowadzi do niewydolności oddechowej. Działają onkogennie (przyczyniają się do powstawania nowotworów, zwłaszcza płuc), przyśpieszają powstanie miażdżycy, zawałów serca, udarów mózgu. E-papierosy powodują ostrą niewydolność oddechową, przewlekłe zmiany śródmiąższowe (podobne do zapalenia pęcherzyków czy zapalenia płuc).

E-papierosy są w Polsce modne od kilku lat. – Już spotykamy ostre objawy po ich paleniu. Pulmonolodzy muszą myśleć o e-papierosach jako przyczynie ostrej niewydolności oddechowej. Wiemy o ewidentnym związku palenia papierosów z nowotworami płuc, POCHP, ale nie mamy jeszcze dowodów, jakie zmiany przewlekłe są wywołane przez e-papierosy. Na pewno zmiany śródmiąższowe, przewlekłe zapalenie oskrzeli, zaostrzenie astmy oskrzelowej i inne. Proszę zauważyć, że także kardiolodzy stwierdzają bardzo negatywny wpływ na układ krążenia, nadciśnienie tętnicze, zaburzenia rytmu serca, zawały. Szkodliwe działanie zależy od składu wkładów i wieku palaczy. Im młodszy palacz tym gorsze następstwa – akcentuje radna.

Istotna profilaktyka

Jakich zatem działań systemowych potrzeba, aby ograniczyć tego rodzaju używki? Anna Prokop-Staszecka zwraca uwagę, że w pierwszej kolejności trzeba postawić na edukację społeczeństwa, by wszyscy wiedzieli, jakie zagrożenie niesie za sobą palenie e-papierosów.

W jej opinii, jesteśmy narodem, któremu jak się coś zakaże, „to będzie jeszcze gorzej”. – W  związku z tym ja bym na razie nie zakazywała. Inną propozycją jest ograniczenie reklam tego rodzaju produktów. Należałoby również zakwalifikować substancje jako szkodliwe, zrobić wszystko, żeby stały się niemodne. Trzeba także kontrolować rynek sprzedaży i zawartość substancji szkodliwych i znacznie ograniczyć dostęp młodzieży. Cieszę się ogromnie, że pani minister zauważyła ogromny problem i stara się, żeby poprawić sytuacje – komentuje.

Według szacunków Instytutu Prognoz i Analiz Gospodarczych w 2023 r. sprzedaż jednorazowych i smakowych e-papierosów wyniosła blisko 100 mln sztuk. „Wzrost sprzedaży jest wykładniczy i przekracza 200 procent rok do roku” – wynika z raportu.

 

News will be here