Jerzy Meysztowicz przewodniczącym Nowoczesnej w Małopolsce

Jerzy Meysztowicz nowym przewodniczącym Nowoczesnej w Małopolsce fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Poseł Jerzy Meysztowicz nowym przewodniczącym Nowoczesnej w regionie. Taka decyzja zapadła podczas sobotniej konwencji w Krakowie. Ustalono również, że partię w nadchodzących wyborach w okręgu małopolsko-świętokrzyskim będzie reprezentować Joanna Kordula.

O miejsca w Parlamencie Europejskim Nowoczesna będzie ubiegać się z list Koalicji Europejskiej, którą tworzą również PO, PSL, SLD i Zieloni.

Zmiany, zmiany, zmiany

Od dziś Jerzy Meysztowicz pełni funkcję przewodniczącego regionu Nowoczesnej, o czym zadecydowała podczas sobotniego posiedzenia rada. Decyzja była podyktowana rezygnacją jego poprzednika, Grzegorza Filipka.

Partia desygnowała na listę do europarlamentu Joannę Kordulę, która już wcześniej – w jesiennych wyborach samorządowych – z ramienia Nowoczesnej ubiegała się o fotel burmistrz Wieliczki, a obecnie jest radną tego miasta.

– Wydaje mi się, że obecność kobiet na liście od początku charakteryzowała Nowoczesną i w UE powinno być jak najwięcej kobiet. Dlatego stawiamy na kobiety i większość naszych kandydatów to kobiety – mówi poseł  Jerzy Meysztowicz.

Kordula zapowiada, że będzie przede wszystkim walczyć o równouprawnienie osób niepełnosprawnych i homoseksualnych. Podczas briefingu prasowego przyznała, że polityką powinno zająć więcej kobiet, a jej celem jest odbudowa relacji Polski i Unii Europejskiej.

- W eurowyborach powinno startować więcej Polek, aby przecierać szlaki i pokazać, że Polska jest demokratyczna. Musimy powrócić do takiej pozycji, jaką mieliśmy 3,5 roku temu. Teraz niestety w Unii się z nami nie liczą – powiedziała.

O ideach UE

Jak poinformował Meysztowicz, w dzisiejszym posiedzeniu Nowoczesnej brał również udział aktor Olgierd Łukaszewicz, założyciel fundacji My Obywatele Unii Europejskiej im. Wojciecha B. Jastrzębowskiego. Powstała w 2017 roku organizacja zajmuje się promocją idei wspólnoty europejskiej.

–  W kampanii Łukaszewicz będzie wspierał naszych kandydatów. Jego fundacja potrafi dotrzeć do środowisk, do których nam jest dotrzeć o wiele trudniej. Mam tu na myśli mieszkańców małych miejscowości i miast powiatowych. Uważamy, ze takie akcje czy fundacje nie mogące liczyć na wsparcie rządowych instytucji, powinny otrzymać wsparcie obywatelskie czy innych organizacji. Dlatego podjęliśmy decyzję o bliższej współpracy – przyznaje Meysztowicz.

comments powered by Disqus