Jesienna odsłona festiwalu Opera Rara. Na początek „Orfeusz” Monteverdiego

Zdjęcie poglądowe fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Festiwal Opera Rara po raz drugi zaprosi mieszkańców miasta i turystów do uczczenia Światowego Dnia Opery. 25 października zabrzmi prawdziwe arcydzieło w historii gatunku – „Orfeusz”.

Opera Rara to muzyczna podróż przez epoki. Podczas festiwalu prezentowane są dzieła, które powstały na przestrzeni czterech stuleci historii istnienia gatunku. Obok najsłynniejszych utworów wybrzmiewają także te zapomniane, a na scenie występują najwybitniejsi artyści z całego świata.

Światowy Dzień Opery

25 października obchodzony jest World Opera Day. Z tej okazji Capella Cracoviensis pod dyrekcją Jana Tomasza Adamusa oraz miasto zapraszają na jesienną odsłonę festiwalu Opera Rara. W programie cztery koncerty z udziałem znakomitych, zagranicznych artystów.

– Podczas jesiennej edycji mamy rarytasy. Po pierwsze Christina Pluhar, którą ponownie witamy w Krakowie. Po raz kolejny wystąpi u nas także Philippe Jaroussky. Kolejne nazwisko to Ian Bostridge. To też osoba, która powraca do Krakowa, bowiem w przeszłości gościł już podczas Opery Rary i Misteriów Paschaliów. Cieszymy się z tego i mamy nadzieję, że zagości na scenach Krakowskiego Centrum Muzyki – powiedziała podczas konferencji prasowej Katarzyna Olesiak, dyrektorka Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego UMK.

Jak dodała, Opera Rara ma stać się jednym z projektów budujących markę powstającego na Cichym Kąciku Krakowskiego Centrum Muzyki.

Co w programie?

Jesienna odsłona festiwalu Opera Rara rozpocznie się 25 października w Światowy Dzień Opery. Tego dnia publiczność będzie mogła usłyszeć prawdziwe arcydzieło w historii gatunku. Chodzi o „Orfeusza” Claudia Monteverdiego z 1607 roku.

Na scenie pojawi się międzynarodowy zespół L'Arpeggiata pod kierownictwem Christiny Pluhar. W roli tytułowej wystąpi francuski tenor Cyril Auvity, Eurydyką będzie Natalia Kawałek, Muzyką i Prozerpiną Céline Scheen, a Posłanką Luciana Mancini. Koncert odbędzie się o godz. 19.00 w ICE Kraków.

Kilka dni później (29 października) w Teatrze Słowackiego wystąpi angielski tenor Ian Bostridge, który wykona dwa romantyczne cykle: „An die ferne Geliebte” Beethovena i „Schwanengesang” Schuberta. Towarzyszyć mu będzie włosko-holenderska pianistka Saskia Giorgini.

Trzeci koncert zaplanowano na 1 listopada. W kościele św. Katarzyny Christina Pluhar po raz pierwszy w karierze zadyryguje legendarnym „Requiem” Mozarta, prowadząc orkiestrę i chór Capelli Cracoviensis.

Zwieńczeniem jesiennej odsłony Opery Rary będzie recital francuskiego śpiewaka Philippe'a Jaroussky'ego. W towarzystwie zespołu Le Concert de la Loge pod kierownictwem Juliena Chauvina artysta zaśpiewa arie Hassego, Jommellego, Traetty i innych późnobarokowych twórców. Koncert odbędzie się 9 listopada w Teatrze Słowackiego.