Jest przetarg na projekt parku przy Karmelickiej. Patronką będzie Wisława Szymborska

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Otwarcie tężni przy Zalewie Nowohuckim nie było wczoraj jedynym ważnym wydarzeniem związanym z Zarządem Zieleni Miejskiej. Jednostka ogłosiła też przetarg na oczekiwany od dawna park przy ul. Karmelickiej.

Na zgłoszenia projektantów zarząd czeka do 31 lipca. Pełną dokumentację chciałby mieć gotową do końca lipca przyszłego roku. – Realny termin otwarcia parku to lato 2022 – zapowiada Piotr Kempf, dyrektor ZZM.

Projektanci nie będą mieć łatwego zadania. Będą musieli uwzględnić długą listę wytycznych, zarówno tych pochodzących z projektu budżetu obywatelskiego, z konsultacji społecznych, planu miejscowego, projektu Zielonej Czytelni przy Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej czy od wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Zalecenia konserwatorskie dotyczą m.in. tego, by projekt parku uwzględniał połączenie z terenem zielonym przy bibliotece, by teren był ogrodzony z zachowaniem wejść od ul. Karmelickiej, Dolnych Młynów i Kochanowskiego. Charakter parku powinien nawiązywać do ogrodów śródblokowych istniejących na terenie Starego Miasta – a jako dobry przykład przedstawiono ogród w kamienicy „Pod Irysami” przy Karmelickiej 27. Konserwator sugeruje też współpracę z właścicielami sąsiednich budynków w sprawie nasadzeń zieleni, w tym wprowadzenie pnączy na ścianach szczytowych.

Długa jest też lista instytucji, z którą trzeba będzie skonsultować proponowane rozwiązania – od dzielnicy, przez stosowne jednostki miasta po bibliotekę i Fundację Wisławy Szymborskiej. Ta ostatnia nie znalazła się tu przypadkiem – miasto przychyliło się do postulatów mieszkańców oraz jednomyślnego stanowiska rady miasta i noblistka ma zostać patronką parku.

Metro wpływa na projekt

Na kształt przyszłego parku duży wpływ będą mieć plany dotyczące budowy metra. Nawet jeśli podziemna trasa powstanie dopiero za wiele lat, już teraz trzeba wziąć pod uwagę jej lokalizację. Właśnie na tym terenie planowana jest jedna ze stacji. Dlatego też konserwator zabytków proponuje, by na długości ok. 30 metrów od ulicy Karmelickiej i Dolnych Młynów, w miejscu planowanych zejść do stacji, stosować tylko niską zieleń lub taką, którą da się łatwo przesadzić.

– Mam nadzieję, że wielu architektów zechce podjąć się zaprojektowania tej wyjątkowej przestrzeni dla mieszkańców – ostatniej tak dużej w centrum miasta odzyskanej na zieleń. A fakt, że patronką parku będzie Noblistka będzie dodatkową nobilitacją dla projektantów – komentuje ogłoszenie przetargu radny Łukasz Maślona, zaangażowany w inicjatywę utworzenia parku.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto