Jest umowa na budowę szkoły przy Bagrach. Wcześniej rozbiórka [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Pierwszy przetarg trzeba było unieważnić, drugi udało się zakończyć wyborem wykonawcy. We wtorek podpisana została umowa na rozbudowę Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 15 przy ul. Grochowej 23.

Placówka ma powstać u zbiegu ulic Grochowej i Koziej. Aby było to możliwe, konieczne jest wcześniejsze wyburzenie istniejącego obiektu Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 15.

O sprawie informowaliśmy szerzej w kwietniu. Ogłoszony we wrześniu ubiegłego roku przetarg na projekt i budowę nowego obiektu zakończył się unieważnieniem, i to nie z powodu zbyt wysokich ofert czy ich braku, lecz z powodu problemów z własnością terenu. Łącznie szkoła ma bowiem powstać na czterech działkach, z czego trzy należały do miasta, a jedna, o powierzchni 407 mkw, była własnością Skarbu Państwa. Wojewoda wstępnie zaakceptował przekazanie jej miastu na cele budowy szkoły, ale w międzyczasie okazało się, że toczy się postępowanie o odzyskanie fragmentu tej działki. Sprawa trafiła do ministerstwa rozwoju i została tam umorzona, niestety już po unieważnieniu przetargu w sprawie szkoły. Szerzej opisywaliśmy to tutaj:

Zamieszanie z własnością odsunęło w czasie całe przygotowania, trzeba było rozpisać nowy przetarg. Tym razem jednak udało się doprowadzić do wyboru wykonawcy, firmy ŁĘGPRZEM.

Potrzebne było też zapewnienie dodatkowych środków. – W dniu 14 września podczas sesji Rady Miasta Krakowa podjęta została przez Radnych uchwała, zwiększająca środki na realizację tego zadania w kwocie zaoferowanej przez w/w firmę w zakresie podstawowym 48.389.136,01zł, co pozwoli na dalsze procedowanie i rozstrzygnięcie przetargu oraz podpisanie umowy na tak istotną dla mieszkańców osiedla Płaszów inwestycji – zapowiadał niedawno radny miejski Jacek Bednarz.

Jedna z najnowocześniejszych

Nowy budynek ma mieć trzy kondygnacje naziemne i jedną podziemną, o łącznej powierzchni użytkowej ok. 7,6 tysiąca mkw. Znajdą się tam m.in. 24 sale lekcyjne (w tym cztery pracownie), sala gimnastyczna wraz z trybunami, ścianką wspinaczkową i siłownią, a także świetlica, biblioteka, klub uczniowski, harcówka, gabinet lekarski, gabinet stomatologa, kuchnia, jadalnia.

Oprócz tego w budynku znajdzie się także wielofunkcyjna hala sportowa z widownią na ok. 100 osób i ścianką wspinaczkową. Do tego dwie mniejsze sale, zaplecze szatniowo-sanitarne, jadalnia z kuchnią, świetlica, biblioteka, harcówka, klub uczniowski. Przewidziane są też gabinety: lekarski, dentystyczny, pedagoga, logopedy oraz pomieszczenia administracyjne. Teren wokół obiektu zostanie zagospodarowany, pojawią się chodniki, parking, ławki, stojaki na rowery i oświetlenie.

– Na dachu budynku znajdzie się także instalacja fotowoltaiczna o mocy min. 30 kW. Szkoła pomieści ok. 670 uczniów i ok. 80 nauczycieli oraz personelu szkolnego i będzie to jedna z najnowocześniejszych tego typu placówek w mieście – zapowiada w komunikacie Miejskie Centrum Obsługi Oświaty. Budynek ma być całości dostosowany dla potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Najpierw projekt

Wykonawca musi rozpocząć prace od opracowania dokumentacji i dopiero w przyszłym roku należy się spodziewać rozpoczęcia robót budowlanych. Na ostateczny efekt trzeba będzie poczekać – koniec prac zaplanowany jest na połowę 2026 roku.

Całkowity koszt budowy, bez zakupu wyposażenia, wyniesie 64 mln zł.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze

Aktualności

Pokaż więcej