Szkoła w pobliżu Bagrów do rozbiórki. W jej miejscu powstanie nowa

Wizualizacja nowego budynku szkoły

Udało się rozwiązać problemy własnościowe, które blokowały budowę nowej szkoły przy ul. Grochowej, niedaleko zalewu Bagry. Z powodu przedłużających się formalności koniec budowy odsunął się jednak w czasie.

Chodzi o placówkę, która ma powstać u zbiegu ulic Grochowej i Koziej. Aby było to możliwe, konieczne jest wcześniejsze wyburzenie istniejącego obiektu Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 15.

Miasto ogłosiło przetarg na zaprojektowanie i budowę szkoły we wrześniu ubiegłego roku. W połowie stycznia urzędnicy unieważnili jednak postępowanie, ponieważ pojawiły się problemy z własnością terenu. Łącznie szkoła ma powstać na czterech działkach, z czego trzy należą do miasta, a jedna, o powierzchni 407 mkw, jest własnością Skarbu Państwa. Jak wyjaśnia nam Małgorzata Tabaszewska z biura prasowego UMK, wojewoda wstępnie zaakceptował przekazanie jej miastu na cele budowy szkoły, ale w międzyczasie okazało się, że toczy się postępowanie o odzyskanie fragmentu tej działki (o powierzchni ok. 74 mkw). Wcześniejszy właściciel został wywłaszczony decyzją z 1971 roku.

– Już od września wszystkie dzieci gnieżdżą się w mniejszym budynku na Goszczyńskiego, zaczynają lekcje od 7:30, a starsze klasy muszą chodzić na WF na Płaszowiankę – pisze do nas jedna z mieszkanek. – Jako rodzice obawiamy się, o ile odciągnie się start budowy, bo to mogą być lata – pisze Czytelniczka.

Rozbiórka w tym roku

22 stycznia, a więc już po unieważnieniu przetargu na projekt i budowę szkoły, Minister Rozwoju, Pracy i Technologii umorzył postępowanie dotyczące zwrotu działki. Jak dotąd, miasto nie ma informacji o odwołaniu od tej decyzji. Z kolei 8 marca wojewoda wydał zgodę na przekazanie terenu pod budowę placówki. Teraz będzie można ogłosić nowy przetarg i podejmować kolejne kroki.

– Planowany zakres zadania inwestycyjnego nie ulegnie zmianie. Miejskie Centrum Obsługi Oświaty w Krakowie opracowuje obecnie nowy harmonogram realizacji zadania. Ze względów proceduralnych zadanie przedłuży się prawdopodobnie o kilka miesięcy do 2026 roku i w związku z tym konieczne będzie zapewnienie finansowania w WPF w 2026 roku – informuje Małgorzata Tabaszewska. Jak mówi, w tym roku urzędnicy chcą przeprowadzić nowy przetarg, podpisać umowę z wykonawcą i przeprowadzić rozbiórkę budynku.

Nowa jakość

Nowy budynek ma mieć trzy kondygnacje naziemne i jedną podziemną, o łącznej powierzchni użytkowej ponad 7,5 tysiąca mkw. Szkoła przewidziana jest dla około 600 uczniów uczących się w trybie jednozmianowym. Ma mieć minimum 24 sale dla klas I-VIII, w tym pracownie: biologiczno-geograficzną, chemiczno-fizyczną, informatyczną oraz muzyczno-plastyczno-techniczną z zapleczami.

Oprócz tego w budynku znajdzie się także wielofunkcyjna hala sportowa o wym. 21.30 x 30,90 m, z widownią na ok. 100 osób i ścianką wspinaczkową. Do tego dwie mniejsze sale (np. siłownia, aerobic, taniec itp.), zaplecze szatniowo-sanitarne, jadalnia z kuchnią, świetlica, biblioteka, harcówka, klub uczniowski itp.. Przewidziane są też gabinety: lekarski, dentystyczny, pedagoga, logopedy oraz pomieszczenia administracyjne.

 

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze
comments powered by Disqus