Jest zgoda na nowy węzeł na zakopiance. Prace mogą już ruszyć

Zakopianka, zdjęcie ilustracyjne fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Wojewoda wydał decyzję ZRID dla budowy węzła drogowego w Gaju. To jedno z niebezpiecznych miejsc na trasie łączącej Kraków z Zakopanem.

Węzeł ma powstać w miejscu skrzyżowania z ulicami Widokową i Zadziele, gdzie dochodzi obecnie do wielu niebezpiecznych sytuacji. Inwestycja ma poprawić bezpieczeństwo zarówno kierowców jak i pieszych. Oprócz budowy samego węzła na głównej trasie, trzeba będzie m.in. zmienić przebieg istniejących dróg, wybudować drogi obsługujące tereny przyległe do inwestycji, ciągi dla pieszych, mury oporowe i palisady oraz system odwodnienia terenu.

Nie tylko lokalny

– Będzie to inwestycja drogowa ważna głównie dla mieszkańców gminy Mogilany, ale też dla wszystkich, którzy korzystają z tego odcinka – przekonuje wojewoda Łukasz Kmita. – Wydany „zrid” to ostatni etap postępowania administracyjnego. Inwestor, czyli Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, może przystępować do prac. Co ważne, inwestycja ma zapewnione środki z budżetu państwa w wysokości blisko 40 mln zł – podkreśla.

Ulica Zadziele ma zostać rozbudowana na długości 150 m, a ulica Widokowa na odcinku 257 m. Wzdłuż głównej trasy powstaną nowe zatoki autobusowe. Drogi poprzeczne zostaną poprowadzone wiaduktem nad drogą krajową. Wcześniej trzeba będzie przeprowadzić prace przy sieciach podziemnych, w tym przy budowie kanalizacji deszczowej.

– Planowane prace obejmują wiele aspektów. Po zakończeniu przyniosą one najbardziej wymierne korzyści dla lokalnej społeczności, dlatego ważna jest ich sprawna realizacja. Z uwagi m.in. na ten aspekt, decyzji nadałem rygor natychmiastowej wykonalności. Inwestor może niezwłocznie przystąpić do realizacji zadania – mówi wojewoda Łukasz Kmita.

Nowa kładka

Niedawno GDDKiA przekazała inną istotną wiadomość, również dotyczącą gminy Mogilany. Podpisana została umowa z firmą Primost Południe na projekt i budowę nowej kładki nad zakopianką. Koszt budowy to ponad 6,5 mln zł.

Zgodnie z podpisaną umową wykonawca na zaprojektowanie kładki i uzyskanie decyzji zezwalającej na realizację ma 15 miesięcy od dnia podpisania umowy. Sama budowa powinna się zakończyć w listopadzie 2024 r. Więcej na ten temat pisaliśmy tutaj: