Kilkudniowe święto sztuki z akordeonem w roli głównej

fot. Klaudyna Schubert/ Krakowski Festiwal Akordeonowy

W dniach 9-16 października odbędzie się kolejna edycja Krakowskiego Festiwalu Akordeonowego. To nie tylko koncerty, ukazujące różne oblicza akordeonu, ale także ciekawe wydarzenia towarzyszące.

Fundacja Art Forum, która weszła w symbiozę z Pałacem Sztuki, po raz szósty zaprasza mieszkańców Krakowa i turystów na trwające 8 dni święto sztuki z udziałem akordeonu.

– Celem festiwalu jest pokazanie, że akordeon w najprzeróżniejszych dziedzinach sztuki i życia ma wiele do zaoferowania. Zarówno w teatrze, filmie, muzyce poważniej czy jazzowej – wyznała podczas wtorkowej komisji kultury Bożena Boba-Dyga, pomysłodawczyni i dyrektorka Krakowskiego Festiwalu Akordeonowego.

Różne oblicza akordeonu

Jak co roku uczestnicy festiwalu będą mogli wybrać się w muzyczną podróż po Krakowie, odkrywając zupełnie różne oblicza akordeonu.

Koncerty oraz wydarzenia towarzyszące zagoszczą do takich miejsc jak Akademia Muzyczna im. Krzysztofa Pendereckiego, kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej, kościół św. Marcina, Hevre, Pałac Biskupa Erazma Ciołka, Piwnica pod Baranami czy Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Dźwięki akordeonu zabrzmią także w Miasteczku Galicyjskim i Sądeckim Parku Etnograficznym w Nowym Sączu.

Koncert inauguracyjny z udziałem Sinfonietty Cracovii już 9 października w kościele pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej na krakowskim Kazimierzu. W programie m.in. „Concerto in between” na akordeon ćwierćtonowy i orkiestrę kameralną. Utwór ten został zamówiony u Mikołaja Majkusiaka, cenionego kompozytora, akordeonisty i aranżera. Start o godz. 19:00.

Nie tylko koncerty

W ramach Krakowskiego Festiwalu Akordeonowego przewidziano wiele wydarzeń towarzyszących z akordeonem „w roli głównej”. Mowa o wystawach, warsztatach, wykładach czy konkursie filmowym. W Miasteczku Galicyjskim na uczestników festiwalu czekać zaś będzie Akordeonowy Dzień.

Finał wydarzenia nastąpi 16 października w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Oprócz koncertu odbędzie także gala konkursu filmowego na artystyczne filmy krótkometrażowe do muzyki akordeonowej pt. „Uchwyć to co nieuchwytne”. W programie przegląd nominowanych i nagrodzonych filmów oraz wręczenie nagród.

Wszystkie wydarzenia w ramach Krakowskiego Festiwalu Akordeonowego są bezpłatne. Ze względu na spore zainteresowanie, na niektóre z nich obowiązuje wcześniejsza rezerwacja. Szczegółowy program dostępny TUTAJ.

comments powered by Disqus