Muzyka w obiektywie. Nowa wystawa przed Nowohuckim Centrum Kultury [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

„Dźwiękiem kadrowane” to wystawa fotografii, którą zwiedzający mogą podziwiać do 31 października na rynku NCK. Bohaterami zdjęć są znani artyści, tacy jak Ralph Kaminski, Katarzyna Nosowska, Julia Pietrucha czy Kortez.

Ekspozycja stanowi zapis koncertów, które w ciągu ostatnich pięciu lat odbyły się na scenie Nowohuckiego Centrum Kultury. Autorem zdjęć jest Maciek Drewniak – wielokrotnie nagradzany fotograf specjalizujący się w fotografii koncertowej i portretowej.

– Fotografia koncertowa to prawdziwe pole walki – jest tu mnóstwo zmiennych, wiele niewiadomych, a fotograf mierzy się z czasem, przestrzenią i wielokrotnie musi podejmować decyzje spontaniczne i błyskawiczne. Czasami do dyspozycji jest cały koncert, ale zdarza się, że jest to wyłącznie jeden utwór. Innymi zasadami musi kierować się fotograf uwieczniający artystów wykonujących muzykę poważną, a innymi – muzykę rockową czy jazzową – opisuje Maciek Drewniak.

Muzyczna wystawa przed NCK

Na plenerowej ekspozycji zwiedzający mogą zobaczyć znanych artystów w akcji. Maciek Drewniak sfotografował m.in. Katarzynę Nosowską, Julię Pietruchę, Kaśkę Sochacką, Ralpha Kaminskiego, Bitaminę, Korteza, Voo Voo, Krzysztofa Zalewskiego, Wojtka Mazolewskiego czy Ørganka. Patrząc na fotografie, można mieć wrażenie, iż płyną z nich dźwięki.

Zdjęcia Macieja Drewniaka są wyjątkowe, choć sam autor podkreśla, iż fotografia koncertowa nie jest łatwym zadaniem. Wykonywanie zdjęć z fosy, czyli przestrzeni między sceną a widownią, nie zawsze jest regułą. Czasami można fotografować tylko z końca lub połowy sali.

– Umiejętność dopasowania się do wymogów jest kluczowa. Największą swobodę artystyczną daje jednak praca ze świętym Graalem fotografii koncertowej – identyfikatorem all-area access, uprawniającym do przebywania w każdym miejscu przez cały czas trwania koncertu. To przepustka, dzięki której powstaje pełny i subiektywny wgląd fotografa w wydarzenie muzyczne – wyjaśnia autor wystawy „Dźwiękiem kadrowane”.

Maciek Drewniak to ceniony fotograf, którego od lat fascynuje fotografia koncertowa. Jego zdjęcia mogliśmy podziwiać m.in. na okładkach magazynu CamerapixoPRESS. Wielokrotnie był też nagradzany przez wspomniany periodyk w kategoriach Photo Press Award oraz Editor’s Choice Award.

Dwa lata temu jedno ze zdjęć fotografa znalazło się w finałowej TOP 33 konkursu fotograficznego im. Marka Karewicza MK Jazz Foto. Maciek Drewniak uwiecznił na nim słynnego skrzypka Nigela Kennedy’ego.

10 września o godz. 17:00 przed Nowohuckim Centrum Kultury odbędzie się wernisaż wystawy „Dźwiękiem kadrowane”. Ekspozycję będzie można oglądać do 31 października 2022 roku. Wstęp wolny.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta