Klaster Innowacji na Zabłociu. Coraz bliżej końca [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W sąsiedztwie Krakowskiej Akademii powstaje Klaster Innowacji Społeczno-Gospodarczych Zabłocie 20.22, który ma zrzeszać aktywistów, przedsiębiorców, start-upy i być kreatywną przestrzenią do pracy. W grudniu inwestycja powinna zostać zakończona.

Budowę Klastra Innowacji rozpoczęto realizować w sierpniu 2020 roku. Przetarg na realizację robót o wartości niemal 40 mln zł wygrała firma Mostostal, która planuje zakończyć inwestycję do końca roku.

– To będą dwa budynki o łącznej powierzchni 6 tys. mkw., które będą miały szansę być siedzibą dla organizacji pozarządowych, mikroprzedsiębiorców czy start-upów – mówił Jerzy muzyk, zastępca prezydenta miasta.

Oficjalnie Klaster ma być „centrum społecznych i technologicznych innowacji”, którego istotą będzie „otwartość” zarówno pod względem przestrzeni, jak i jej dostępności. Obiekty będą cechować się powierzchnią współdzieloną, która będzie się zmieniać w zależności od potrzeb lokatorów.

W budynku B Klastra będą również działać miejskie jednostki w sferze wspierania aktywności społecznej i gospodarczej.

Czy uda się ukończyć inwestycję do końca roku?

Szereg najważniejszych prac budowlanych zostało zakończonych. Dach budynku A (widocznego bezpośrednio z głównej ulicy) został w całości wymieniony. Aktualnie trwa montaż działowych na poszczególnych kondygnacjach oraz równocześnie układane są instalacje elektryczne, wodne i sanitarne. Wstawiane są także okna.

– W budynku B zakończony został montaż ścianek działowych. Wykonane zostały już wylewki i trwają przygotowania do robót wykończeniowych. W dalszym ciągu prowadzone są roboty związane z rozprowadzeniem elementów poszczególnych instalacji – mówi Jan Machowski, rzecznik Zarządu Inwestycji Miejskich.

Wykonawca zakończył prace związane z montażem zbiornika na deszczówkę pod powierzchnią parkingu, a także rozpoczął budowę układu komunikacyjnego wokół budynku. – Poza tym trwają prace ziemne związane z układaniem elementów poszczególnych instalacji na terenie inwestycji – dodaje Jan Machowski.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze