Miasto z Klimatem. Kraków zajął 2. miejsce

Park Duchacki fot. ZZM
Ministerstwo Klimatu ogłosiło wyniki II edycji konkursu "Miasto z klimatem - najlepszy zrealizowany projekt". Kraków zajął 2. miejsce w obszarze "rozwój błękitnej i zielonej infrastruktury, w tym retencji wody". ZZM do konkursu zgłosił Park Duchacki.

– Dostaliśmy oficjalną informację z Ministerstwa Klimatu i Środowiska, że Kraków zajął II miejsce w kategorii miast powyżej 100 tys. mieszkańców w konkursie "Miasto z Klimatem - najlepszy zrealizowany projekt", do którego zgłosiliśmy Park Duchacki – poinformował Piotr Kempf, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie.

Na 1. miejscu w kategorii miast powyżej 100 tys. mieszkańców znalazły się Katowice, a na ostatniej pozycji podium Opole.

Jeśli chodzi o tej samej wielkości miasta, w obszarze zrównoważonego transportu wybrano Gdynię, Elbląg oraz Rybnik.

Laureaci otrzymają statuetki Ministra Klimatu, a także nagrody finansowe przeznaczone na opłacenie kursów, szkoleń lub studiów podyplomowych dla pracowników urzędów. Za zajęcie I miejsca przysługiwać będzie nagroda finansowa w wysokości 10 tys. zł, drugiego 7 tys. zł., trzeciego 4 tys. zł.

– Celem konkursu jest promocja oraz upowszechnianie nowoczesnych, efektywnych, zielonych rozwiązań miejskich, służących poprawie jakości życia mieszkańców poprzez ochronę klimatu lub zwiększenie odporności miast na skutki zmian klimatu. Podstawowym kryterium oceny zgłoszonych przez samorządy inicjatyw będą uzyskane efekty ekologiczne oraz społeczne przeprowadzonych inwestycji – czytamy w komunikacie ministerstwa.

”Miasto z Klimatem” to miejsce, w którym na co dzień się żyje, spędza czas i pracuje w zgodzie z ideą zrównoważonego rozwoju. To miejsce, w którym podczas planowania nowych inwestycji uwzględnia się sąsiedztwo terenów zielonych i zachowuje ich pierwotne piękno, a także działa się z poszanowaniem środowiska naturalnego oraz z dbałością o zachowanie czystego powietrza.

News will be here