Teatr Słowackiego. Dyrektor Głuchowski zostaje na stanowisku

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Kończą się dyskusje i spekulacje dotyczące przyszłości Krzysztofa Głuchowskiego na stanowisku dyrektora Teatru Słowackiego. Podpisana z nim została umowa na kolejne trzy lata.

Informacje o tym, że Krzysztof Głuchowski może stracić stanowisko, pojawiły się jeszcze na przełomie 2021 i 2022 roku. Zarzuty dotyczyły naruszenia dyscypliny finansów publicznych, ale działania urzędu marszałkowskiego były interpretowane jako próba wywarcia politycznej presji na teatr. Temat wracał wielokrotnie, organizowane były protesty w obronie dyrektora, w jego obronie stawał też zespół placówki. Pod koniec kwietnia została w urzędzie marszałkowskim zakończona procedura odwołania dyrektora, ale równocześnie nie było wiadomo, co stanie się po 31 sierpnia, kiedy kończyła się jego kadencja.

Ostatnie dni przyniosły w tej sprawie zmianę. Sejmik województwa przyjął uchwałę, zgodnie z którą od 1 stycznia Teatr im. Juliusza Słowackiego w Krakowie oficjalnie będzie sceną narodową. Oznacza to, że przez 10 lat będzie instytucją współprowadzoną przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

To ma przełożenie także na kwestie personalne. – W dniu 29 sierpnia 2024 roku zostały podjęte uchwały o podpisaniu umowy i powołaniu Pana Krzysztofa Głuchowskiego na stanowisko Dyrektora Teatru im. J. Słowackiego w Krakowie na 3 sezony artystyczne od dnia 1 września 2024 roku do 31 sierpnia 2027 roku – czytamy w komunikacie województwa.

Teatr dziękuje

– Uważamy powyższe dwie decyzje za kluczowe dla finansowej i artystycznej stabilności oraz możliwości dalszego rozwoju tej jednej z najważniejszych instytucji kultury w Polsce. Decyzje te są również dowodem wielkiej odpowiedzialności Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego i Ministerstwa Kultury za lokalną i ogólnopolską kulturę oraz świadczą o tym, że – w kwestiach tak fundamentalnych, jak polska kultura i narodowe dziedzictwo – istnieje możliwość otwartego dialogu i porozumienia ponad politycznymi podziałami. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie otwartość i determinacja w dążeniu do znalezienia mądrego kompromisu ze strony przedstawicieli zarówno Ministerstwa, jak i Urzędu Marszałkowskiego – napisał teatr w oficjalnym oświadczeniu, składając podziękowania przedstawicielom ministerstwa i województwa zaangażowanym w sprawę.

– Jednocześnie niezwykle gorąco dziękujemy wszystkim widzom, sympatykom, artystom, działaczom, mecenasom za to, że w trudnym dla Teatru momencie zawsze mogliśmy na Was liczyć. Dziękujemy za Wasze nieustające wsparcie, zaangażowanie, za wspaniałą frekwencję na naszych spektaklach i wydarzeniach. Wasza obecność dawała nam siłę i energię do działania i wspólnej walki o jak najjaśniejszą przyszłość dla Teatru Słowackiego – podsumowują autorzy oświadczenia.