Klasztorek. Coraz bliżej otwarcia zabytkowego budynku Muzeum Książąt Czartoryskich [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Remont zabytkowego budynku, wchodzącego w skład kompleksu Muzeum Książąt Czartoryskich, zbliża się do końca. Wnętrze Klasztorka wraz z ekspozycją zwiedzający będą mogli zobaczyć już 15 czerwca.

Remont Klasztorka, połączonego przewiązkami z Pałacem i Arsenałem, rozpoczął się w 2021 roku. Od tego czasu udało się wykonać większość prac budowlano-konserwatorskich, takich jak renowacja dziedzińca wewnętrznego, remont dachu, piwnic, klatki schodowej, odtworzenie elewacji czy uzupełnienie zdobień nadokiennych.

– Przygotowujemy obiekt do odbioru. Wszystkie prace dotyczące malowania, konserwacji warstw posadzkowych i parkietów historycznych zostały zakończone. Zostały nam jeszcze do wykonania prace konserwatorskie stolarki drzwiowej i częściowo okiennej oraz montaż żyrandoli na parterze i oświetlenia dziennego. Teraz trwają prace związane z kalibracją i konfigurowaniem systemów – wyjaśnia Marcin Nowak z firmy Cechini, przedstawiciel generalnego wykonawcy inwestycji.

W październiku z warszawskiej pracowni wróciło 19 historycznych żyrandoli i 9 kinkietów, które zostały poddane konserwacji.

– Żyrandole będą sukcesywnie zakładane na ekspozycji. Znajdą się zarówno w obrębie pierwszego piętra, jak i na parterze – mówi Mariola Kulczyńska, kierownik oddziału Muzeum Książąt Czartoryskich i koordynator remontu Klasztorka. – W przyszłym roku rozpocznie się montaż gablot oraz aranżacja samej ekspozycji – dodaje.

W czerwcu wielkie otwarcie

Gdy generalny wykonawca zakończy prace, działania rozpocznie firma odpowiedzialna za montaż gablot. Następnie wkroczy sekcja realizacji wystaw.

– Na 15 czerwca planujemy oficjalne otwarcie ekspozycji w Klasztorku. Ta wystawa będzie połączeniem tego, co mamy w Pałacu i Arsenale. Nasi zwiedzający wreszcie będą mogli przejść przewiązkami nad ulicą Pijarską i zaułkiem Książąt Czartoryskich – zapowiada Mariola Kulczyńska.

Dla zwiedzających zostanie udostępnione pierwsze piętro obiektu, gdzie znajdzie się wystawa ukazująca początki Muzeum Czartoryskich w Puławach. Pozostała część ekspozycji dotyczyć będzie późniejszej historii kolekcji. Na parterze powstaną: Pracowania Konserwacji Malarstwa oraz Gabinet Rycin i Rysunków. W piwnicach zaś będą się mieścić pomieszczenia techniczne.

Zadanie realizowane jest w trybie trzyletnim, a budżet całej inwestycji oszacowano na kwotę ok. 14,5 mln zł. Projekt finansowany jest przez Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa oraz Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Klasztorek to ostatnia część wchodząca w skład kompleksu książąt Czartoryskich. Dzięki przewiązkom łączącym budynek z Pałacem i Arsenałem, zwiedzający będą mogli swobodnie przechodzić między obiektami.