News LoveKraków.pl

Kłódki z kładki ojca Bernatka będą przetopione. Powstanie ławeczka zakochanych

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Kłódki z kładki ojca Bernatka będą przetopione, a następnie powstanie ławeczka dla zakochanych.

W poniedziałek, bo blisko tygodniowym opóźnieniu spowodowanym warunkami atmosferycznymi, rozpoczął się remont balustrad na kładce pieszo-rowerowej łączącej Kazimierz z Podgórzem. Robotnicy przystąpili do ogradzania terenu, a następnie będą demontować metalowe elementy balustrad.

Jak słyszymy w Zarządzie Dróg Miasta Krakowa, zaraz po usunięciu pojedynczych kratek, umieszczane będą docelowe elementy nowych balustrad. Zniszczone siatki mają być wymienione na pionowe szczebelki ze stali nierdzewnej.

Prace obejmą na razie tylko pieszą część kładki. – Na razie tylko część piesza, ponieważ tam jest większe ryzyko, że ktoś może się uszkodzić o te wystające elementy – wyjaśniał Michał Pyclik z ZDMK. – Część rowerowa czeka na inny termin, nie wiemy jeszcze, kiedy się to stanie. Musimy najpierw zabezpieczyć środki na ten cel. Na pewno trzeba będzie to zrobić w taki sposób, żeby te części były takie same – komentuje.

Prace na części pieszej mają potrwać dwa miesiące. – Nowe elementy są już gotowe i czekają na montaż. Będą mieć pionowe pręty ze stali nierdzewnej – zapowiada przedstawiciel jednostki. Taka masywniejsza konstrukcja ma zlikwidować problem uszkodzeń, gdyby ktoś próbował wyrwać powieszoną wcześniej kłódkę.

– Dostaliśmy od państwa ponad 600 pomysłów na to, co można zrobić z kłódkami na kładce ojca Bernatka. Dziękuję państwu za te wszystkie zgłoszenia. Najczęściej pojawiały się pomysły poddania kłódek recyklingowi i przekazania środków z ich sprzedaży na cel charytatywny. Równie częste były propozycje przetopienia na rzeźby poświęcone tematyce miłosnej lub przeniesienia w inne miejsce – poinformował w lipcu 2022 roku prezydent Jacek Majchrowski.

Urzędnicy zarządu dróg sami nie chcieli podjąć decyzji co zrobić ze ściąganymi kłódkami. Mówili, że oczekują na wytyczne wiceprezydenta Krakowa Andrzeja Kuliga. – Kłódki zostaną przetopione i powstanie z nich ławeczka dla zakochanych – powiedział dziś w rozmowie z LoveKraków.pl.

Przedstawiciel ZDMK przekazał nam, że ławeczka powstanie z 3 ton materiału. Nie jest jeszcze znana dokładna lokalizacja umieszczenia instalacji. Decyzja będzie konulstowana z administratorem bulawrów wiślnaych - Zarządem Zieleni Miejskiej. 

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto Podgórze