Kolejki do zabiegów się wydłużają, bo Polska się starzeje

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Kolejki na specjalistyczne zabiegi w stosunku do poprzedniego roku wydłużyły się. Nie chodzi jednak o czas liczony w godzinach, ale w dniach. Do tego – w  setkach dni. Dla przykładu, czas oczekiwania na endoprotezoplastyki stawu wzrósł z 123 do 250 dni.

Nie bez powodu temat kolejek do specjalistów pojawił się podczas kampanii wyborczej. Jest to problem ogólnopolski, obecny w naszym życiu od zawsze. Jednak to nie zdrowi borykają się z trudnościami, tylko ci, których los już przykro doświadczył. Jak przekonują przedstawiciele NFZ, to nie przez brak środków, tylko starzejące się społeczeństwo.

Do specjalistów ustawiają się dwie kolejki. Jedni to pacjenci pilni, drudzy stabilni. O przydzieleniu człowieka do danej kategorii decyduje lekarz prowadzący na podstawie stanu zdrowia chorego.

Siedem miesięcy na nowy staw biodrowy

Wszczepienie endoprotezy jest praktycznie jedyną szansą dla tych, którzy cierpią na zwyrodnienie stawu biodrowego. Jednak kolejka do tego zabiegu jest długa, mimo, że można go przeprowadzić w 13 placówkach medycznych w Krakowie.

– W ubiegłym roku pacjenci w stanie pilnym czekali średnio na ten zabieg 122 dni. Natomiast pacjenci w stanie stabilnym ponad 300 dni. W tym roku – przede wszystkim ze względu na większą grupę oczekujących pacjentów, ten czas się wydłużył. Pacjenci zakwalifikowani jako przypadek pilny oczekują ok. 200 dni, natomiast pacjenci w stanie stabilnym ponad 500 dni – tłumaczy Aleksandra Kwiecień z małopolskiego NFZ-u.

Najkrócej, bo już do końca tego roku, operacje w trybie pilnym, można wykonać w sześciu placówkach. Miejskim Szpitalu im. G. Narutowicza, Szpitalu Uniwersyteckiego, Rydygiera, w poradni przy ul. Łazarza, Szpitalu MSW oraz im. S. Żeromskiego.

– W przypadku pacjentów w stanie stabilnym najkrótszy czas oczekiwania jest w Szpitalu Uniwersyteckim i  przychodni Medicina. Tam zabieg będzie wykonany w pierwszej połowie 2016 r., w pozostałych placówkach terminy są dłuższe – dodaje Kwiecień.


Blisko dwa lata trzeba czekać na kolano

Jeszcze gorzej jest w przypadku wymiany stawu kolanowego. W ubiegłym roku pacjenci czekali średnio cztery miesiące na ten zabieg, w przypadkach stabilnych nawet 300 dni.W tym roku jest to odpowiednio 250 dni i ponad 500 dni – wylicza przedstawicielka NFZ-u.

Pacjenci, którzy pilnie potrzebują takiego zabiegu, mogą liczyć na cztery placówki: poradnia przy ul. Łazarza, Szpital im. Rydygiera, Szpital MSW, Szpital im. Narutowicza. – W przypadku pacjentów w stanie stabilnym najkrótszy czas oczekiwania jest w przychodni Medicina. Tam zabieg będzie wykonany w pierwszej połowie 2016 r., w pozostałych placówkach terminy są dłuższe – dodaje Aleksandra Kwiecień.

Udrażniają tętnice od ręki

Angioplastyka polega na udrożnieniu zwężonej lub zupełnie zamkniętej tętnicy wieńcowej bez konieczności otwierania klatki piersiowej. Jest to zabieg ratujący życie, dlatego pacjenci praktycznie od razy trafiają na stół zabiegowy. W Krakowie angioplastykę wykonują lekarze ze Szpitala Uniwersyteckiego oraz w Krakowskim Centrum Kardiologii Inwazyjnej Elektroterapii i Angiologii przy ul. Bochenka.

– Pacjenci w stanie stabilnym mają wskazane pierwsze terminy na początek stycznia (w jednym oddziale SU czeka się dłużej). Średni czas oczekiwania w przypadku angioplastyki w ubiegłym roku wynosił tydzień (w przypadku pacjentów w stanie nagłym) i 3 tygodnie w przypadku pacjentów w stanie stabilnym. Podobnie jest w tym roku – informuje Kwiecień.

Czekają na wzrok nawet dwa lata

W Polsce na zaćmę choruje około 800 tysięcy osób.  Podobnie jest z jaskrą. Na usunięcie katarakty w 2014 roku w trybie pilnym trzeba było czekać przynajmniej 150 dni. Gorzej mieli pacjenci zakwalifikowani do grupy stabilnej. Aby lepiej widzieć, musieli czekać nawet 20 miesięcy. W 2015 roku pacjenci nie usłyszą niestety lepszych wiadomości. Czas oczekiwania się wydłużył. Kolejno o miesiąc i o ponad 3 miesiące w przypadkach stabilnych.

– W Krakowie operacje zaćmy w stanie pilnym można wykonać jeszcze w tym roku tylko w szpitalu im. Żeromskiego. W 6 placówkach operacja jest możliwa do wykonania w przyszłym roku (Optegra Klinika Okulistyczna, Szpital Okulistyczny, Szpital Uniwersytecki, 5 Wojskowy Szpital z Polikliniką,  Scanmed Szpital Św. Rafała, Szpital Specjalistyczny Im. Ludwika Rydygiera). Natomiast w przypadku pacjentów w stanie stabilnym terminy są dłuższe niż rok.

Aleksandra Kwiecień tłumaczy, że kolejki nie rosną dlatego, że coraz mniej pieniędzy jest przeznaczone na świadczenia. – Jest to kwestia starzenia się naszego społeczeństwa i jednocześnie coraz dłuższego życia. Stąd coraz więcej zabiegów. NFZ co roku stara się zwiększać nakłady na te cele – mówi przedstawicielka małopolskiego Narodowego Funduszu Zdrowia.

Ruszyło się w onkologii

Kwiecień przypomina że od czasu wejścia w życie pakietu onkologicznego, terminy są ściśle określone. Pierwsze pięć tygodni to czas na oczekiwanie na wizytę u lekarza specjalisty oraz wykonuje badania, na podstawie których potwierdza się lub wyklucza chorobę nowotworową.

Następny miesiąc jest poświęcony na wykonanie badań pogłębionych.  – Na ich podstawie lekarz określa stopień zaawansowania choroby. Aby szybka terapia onkologiczna uwzględniała potrzeby związane ze specyfiką choroby danego pacjenta, przewidziano jeden dodatkowy tydzień na rozpoczęcie diagnostyki pogłębionej. Jest to czas na organizację przejścia pacjenta z jednej placówki ochrony zdrowia do drugiej, jeśli okaże się, że diagnostyka tego wymaga – opisuje procedury rzecznik prasowy małopolskiego NFZ-u.

– O tym, że pakiet onkologicznych skrócił czas oczekiwania na diagnostykę i leczenie świadczy fakt, że zarówno w Małopolsce jak i w całym kraju ponad 90% diagnostyk wstępnych i niemal 85% diagnostyk pogłębionych odbywa się w terminie – przekonuje Kwiecień.

W rehabilitacji nieznacznie gorzej

Na fizjoterapię trzeba czekać dłużej niż rok temu. W pilnym przypadku czas oczekiwania w 2014 roku wynosił 11 dni, teraz jest to 20. Pacjenci zakwalifikowani do grupy stabilnej nawet 107 dni. W przypadku rehabilitacji kardiologicznej pacjenci pilni nie muszą w ogóle czekać, stabilni zaś od 12 do 34 dni w zależności do tego, na jakim oddziale jest przeprowadzana rehabilitacja. Nic nie zmieniło się

Endoprotezoplastykę stawu biodrowego można wykonać w Krakowie w na stepujących placówkach:

  • Szpital Specjalistyczny Im. J. Dietla
  • Szpital Miejski Specjalistyczny Im. G. Narutowicza
  • Szpital Uniwersytecki
  • Krakowskie Centrum Rehabilitacji I Ortopedii
  • 5 Wojskowy Szpital z Polikliniką
  • Szpital MSW
  • Szpital Specjalistyczny Im. Stefana Żeromskiego
  • Scanmed Szpital Św. Rafała
  • Szpital Zakonu Bonifratrów Św. Jana Grandego
  • Medicina Przychodnia i Specjalistyczna Diagnostyka
  • Szpital Ortopedicum
  • Szpital Specjalistyczny Im. Ludwika Rydygiera
  • Poradnia przy ul. Łazarza

Gdzie można zrobić operację zaćmy:

  • Optegra Klinika Okulistyczna
  • Szpital Okulistyczny
  • Szpital Uniwersytecki
  • 5. Wojskowy Szpital z Polikliniką
  • Szpital MSW
  • Szpital Specjalistyczny Im. Stefana Żeromskiego
  • Scanmed Szpital Św. Rafała
  • Oko-Laser
  • Szpital Specjalistyczny Im. Ludwika Rydygiera
  • Centre De La Vision