Kolejny Lajkonik już w Krakowie. MPK zamówiło 60 nowoczesnych tramwajów

fot. MPK w Krakowie

Do zajezdni tramwajowej Nowa Huta został dzisiaj dostarczony dwudziesty nowy Lajkonik II. Wagon będzie teraz przygotowywany do wyjazdu na regularną linię.

– Dobra wiadomość dla pasażerów jest też taka, że 18 z tych wagonów zostało już odebranych i może przewozić pasażerów. Wśród nich 13 stacjonuje w zajezdni w Nowej Hucie, a pięć w zajezdni Podgórze. Przypomnijmy, że nowe Lajkoniki II po raz pierwszy wyjechały na regularne linie 24 listopada 2022 roku – mówią przedstawiciele Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego.

Przypominają, że w nowych tramwajach jest więcej przestrzeni z niską podłogą, a także więcej miejsca dla osób poruszających się na wózkach. Tramwaje są wyposażone między innymi w klimatyzację, automat biletowy, system informacji pasażerskiej, kamery oraz porty USB do ładowania smartfonów.

60 nowoczesnych tramwajów

Kraków zamówił w sumie 60 nowoczesnych, niskopodłogowych i klimatyzowanych tramwajów. Ich dostawy mają się zakończyć w 2023 roku. Nowe tramwaje umożliwią wycofywanie z ruchu kolejnych wagonów wysokopodłogowych. Wszystko po to, aby na wszystkich krakowskich liniach kursowały wyłącznie pojazdy z niską podłogą.

MPK na realizację tego projektu otrzymało dofinasowanie ze środków unijnych do zakupionych 10 nowych tramwajów w wysokości 52,4 mln zł.