Komenda straży pożarnej dostała tabletki z jodkiem potasu. Ma to związek z walkami wokół elektrowni atomowej

fot. Krzysztof Kalinowski
– Odpowiednia ilość jodku potasu jest zabezpieczona dla każdego obywatela Polski – poinformowało dziś MSWiA.

 W poniedziałek Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wydało specjalny komunikat. – W ramach działań z zakresu zarządzania kryzysowego i ochrony ludności, w związku z informacjami medialnymi dotyczącymi walk w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, w ubiegłym tygodniu do komend powiatowych Państwowej Straży Pożarnej przekazano tabletki zawierające jodek potasu – czytamy.

Przedstawiciele resortu podkreślają, że jest to standardowa procedura, przewidziana w przepisach prawa i stosowana na wypadek wystąpienia ewentualnego zagrożenia radiacyjnego.

– Jednocześnie informujemy, że w obecnej chwili takie zagrożenie nie występuje, a sytuacja jest na bieżąco monitorowana przez Polską Agencję Atomistyki. Służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo państwa są w ciągłej gotowości, a odpowiednia ilość jodku potasu jest zabezpieczona dla każdego obywatela Polski – dodają.

Na samym końcu zaznaczają, że profilaktyczne przyjmowanie jodku potasu na własną rękę jest odradzane przez lekarzy i specjalistów.

comments powered by Disqus