Konkurs Szopek Krakowskich. To ostatni dzwonek, by pochwalić się swoim dziełem

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Tylko do jutra (5 grudnia) trwają zapisy do 81. Konkursu Szopek Krakowskich. Najpierw dzieła szopkarzy ozdobią pomnik Mickiewicza, a następnie trafią na wystawę do Pałacu Krzysztofory.

Zwyczaj chodzenia z szopką po domach sięga w Krakowie XIX wieku. Po I wojnie światowej zaczął stopniowo zanikać, dlatego też kierujący magistrackim działem propagandy Jerzy Dobrzycki w 1937 roku zorganizował pierwszy Konkurs Szopek Krakowskich. Po II wojnie światowej konkursy wznowiono, a ich organizacji podjęło się Muzeum Krakowa.

Ozdobią pomnik Mickiewicza

W tym roku szopkarze zaprezentują swoje dzieła już po raz 81. Aby wziąć udział w konkursie, należy wypełnić formularz internetowy dostępny na stronie Muzeum Krakowa. Zgłoszenia przyjmowane są do 5 grudnia do godziny 23:59.

W czwartek 7 grudnia od godz. 10:00 do 12:00 szopki będzie można podziwiać na Rynku Głównym u stóp Adama Mickiewicza. Gdy w południe z wieży Mariackiej zabrzmi hejnał, kapela ludowa z Bronowic poprowadzi wokół rynku korowód szopek. Po dotarciu na scenę odbędzie się prezentacja uczestników konkursu oraz ich dzieł.

Następnie twórcy przeniosą szopki do Pałacu Krzysztofory. Tam jury, składające się m.in. z historyków, etnografów, historyków sztuki, architektów i plastyków, wybierze najpiękniejsze prace. Laureatów poznamy 10 grudnia. Dzień później wszystkie szopki będzie można zobaczyć na wystawie pokonkursowej w siedzibie Muzeum Krakowa, która potrwa do 25 lutego 2024 roku.

Gra miejska jedną z nagród

Konkurs Szopek Krakowskich ma charakter otwarty. Uczestnikami mogą być przedstawiciele różnych zawodów, a każda praca oceniana jest anonimowo. W wyborze najlepszej szopki jury zwraca uwagę m.in. na nawiązanie do tradycji, kolorystykę, architekturę, nowatorstwo, elementy ruchome i ogólne wrażenie estetyczne.

Wśród tegorocznych nagród dla dzieci i młodzieży są vouchery na gry miejskie po Krakowie z technologią rozszerzonej rzeczywistości. A to za sprawą Gamescape, krakowskiej firmy z branży gamifikacji i escape room, która została jednym z partnerów wydarzenia.

Szopka krakowska jest ewenementem na światową skalę, a tradycja szopkarstwa jest jedyna w swoim rodzaju. W 2018 roku została wpisana na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO. Tradycja wykonywania bogato zdobionych budowli z lekkich, nietrwałych materiałów, której motywem przewodnim jest scena Bożego Narodzenia, to hołd dla naszego dziedzictwa kulturowego i piękny zwyczaj. Dlatego trzeba dbać o nasz coroczny konkurs na szopkę krakowską i doceniać trud, pomysłowość i determinację szczególnie młodych szopkarzy. Dzięki temu możemy wierzyć, że ta tradycja nie zniknie. To również wspaniała przygoda, która uczy szacunku do historii, konsekwencji i odwagi w działaniu – mówi Patrycja Curyło, prezes Gamescape.

Bogato zdobione dzieła sztuki

Szopki krakowskie to wielopoziomowe, wieżowe i bogato zdobione budowle, które łączą w sobie elementy zabytkowej architektury Krakowa w bożonarodzeniowej scenerii. Choć są mocno zakorzenione w tradycji, często nawiązują do aktualnych wydarzeń czy uroczystości. Przykładowo w zeszłym roku pojawiło się wiele odniesień do wojny w Ukrainie.

W 2018 roku tradycja tworzenia szopek została wpisana na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. Zobaczcie, jak wyglądały zeszłoroczne szopki.