Kopiec Krakusa zostanie wyremontowany. ZIKiT ogłosił przetarg

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu ogłosił przetarg na remont najstarszego kopca w Krakowie i największego prehistoryczny kopca w Polsce. Przedmiotem zamówienia są prace przy stożku.


Firma, która wygra przetarg zobowiązana będzie do między innymi naprawy głębokich i płytkich wymyć erozyjnych wzdłuż skarp, ich renowacji po spływach powierzchniowych oraz odtworzenia ścieżki. Na remont kopca złoży się również ukształtowanie jego górnej powierzchni.


O dopuszczenie do udziału w przetargu firmy mogą ubiegać się do 25 lipca tego roku.


Krótko o historii Kopca Krakusa

Na temat twórców, czasu powstania i dokładnego przeznaczenia kopca istnieją różne teorie. Jan Długosz twierdził, że kopiec wznieśli synowie księcia Kraka, legendarnego założyciela miasta Krakowa, "zgodnie ze specjalnym pouczeniem za życia ojca, sztucznie i przemyślnie nadsypując piaskiem, by sam szczyt góry, na którym go złożono, panował nad wszystkimi dokoła wzniesieniami."


Obecnie z kopcem związane jest tradycyjne święto Rękawki, obchodzone corocznie dzień po Wielkanocy, które ma przypominać o średniowiecznych słowiańskich obrzędach.


O wartości krakowskiego zabytku najwięcej mówi fakt, że okna Sali Poselskiej na Wawelu położone są w taki sposób, aby dawniejsi królowie, podejmując najważniejsze decyzje mogli widzieć przed sobą kopiec, przypominający im o wielkości zasług ich poprzednika.