Kraków doceniony. Nasze miasto z prezydenturą OWHC

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Kraków podwójnie wyróżniony przez OWHC. Nasze miasto uzyskało miejsce w Radzie Dyrektorów, jak i otrzymało prezydenturę OWHC.

We wtorek kandydaturę miasta prezentowali wiceprezydent Krakowa Jerzy Muzyk i pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury Robert Piaskowski.

– Obiecuję, że tak jak dotąd, będziemy z poczuciem godności i odpowiedzialności, ale też z pozytywną energią i należytą pracowitością odkrywać i przybliżać mieszkańcom potencjał dziedzictwa kulturowego – podkreślił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski.

Wspólna sprawa

Prezydent dodał: – Będziemy to robić wspólnie z Państwem, pamiętając, że dziedzictwo jest naszą wspólną sprawą, że na dobre i na złe jesteśmy sprzymierzeńcami w zaszczytnym, choć arcytrudnym zadaniu ratowania i rozwoju miast historycznych.

W 15. Kongresie Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa (OWHC) gościło prawie 400 delegatów z pięciu kontynentów. Tym razem motywem przewodnim wydarzenia było „Dziedzictwo i turystyka”. Podczas kongresu delegaci rozmawiali o doświadczeniach miast historycznych. Wymienili się m.in. spostrzeżeniami w kwestii mądrego wykorzystywania zasobów dziedzictwa i zastanawiali się, jak w zarządzanie miejscami światowego dziedzictwa włączać mieszkańców. Następne spotkanie odbędzie się w Quebecu.

Kraków doceniony

Kraków to jedyne miasto Europy Środkowo-Wschodniej, które uzyskało ten przywilej. W Radzie Dyrektorów zasiadają burmistrzowie następujących miast: Brugia (Belgia), Cusco (Peru), Gyeongju (Korea Południowa), Kraków (Polska), Filadelfia (USA), San Miguel de Allende (Meksyk), Suzhou (Chiny) i Luksemburg (Luksemburg).

comments powered by Disqus